به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

جملات آقای حسین دارنده

 

در این بخش شما جملات آموزنده آقای حسین دارنده را مشاهده میکنید.

(جملات انتهای صفحه جدیدتر میباشند. جملات مرتبا به روز شده و به آنها اضافه میشود)

1- دستاورد عمیق نگاه کردن به زندگی، یا شادیست یا افسردگی.

2- شکرگزاری باید در افکار و احساس آن هم به صورت پایدار و مداوم اِتفاق بیفتد، نه در گفتار آن هم به صورت مقطعی و گذرا

3- به نظر من هیچ بلایی برای یک انسانِ در حرکت، نمیتواند مثل از دست دادن انرژی و انگیزه‌اش برای او خطرناک باشد، حتی تصورش هم وحشتناک است.

4- من کتابهای بسیار زیادی از بزرگان دنیا خوانده ام ولی بالاترین و بهترین سطح آموزش را از حسودان، بددهنان، مغروران، بی عدالتان، بی ادبان، و طمع‌کاران آموختم.

5- اگر در ذهن و همینطور دنیای واقعی خود را شایسته و با لیاقت بدانیم، از دید دیگر انسانها هم با لیاقت و شایسته به نظر خواهیم رسید ولی اگر خود را خار و خفیف و کوچک بپنداریم، آنها هم ما را همانگونه که خود میبینیم خواهند دید. علت هم دقیقا ارتعاش نامرئی از سمت ماست که دیگران را متوجه میسازد.

6- اگر انسانی با رضایت قلبی خودش، چیزی به تو داد حتی سکه ایی بی ارزش، با تمام وجودت بپذیر نگذار غرورت مانع ورود جریان ثروت به زندگی ات بشود. شاید این سکه نشانه ایی برای ورود ثروتهای بیشتر باشد. یادت نرود وقتی میخواهد طوفان شروع شود قبل آن نسیمهای کوچکی میوزد.

7- ایمان اگر منطقی و ساده بود که اسمش ایمان نمیشد. خداوند قدرت و نیرویی است که او را در فرمولهای ریاضی نمیشود اثبات کرد. ایمان به خداوند را فقط در اعتماد و صبر و تلاش و شجاعت میتوان فهمید.

8- این را با تمام وجود بپذیر، انسانهایی که سطح فکری بسیار پایین تری از ما دارند گاهی اوقات جواب سوالهایی را میدانند که ما سالهای سال دنبال آنها هستیم به همین منظور باید دست یاری به سوی این افراد دراز کنیم.

9- وقتی خصلتی آرام آرام و با زمان در شخصیت تو شکل بگیرد دیگر به این سادگی ها تو را ترک نخواهد کرد. پس برای تغییر شخصیت عجله نکن بزار آرام آرام و با بهای فراوان، انسانیت در درون تو ساخته شود.

10- وقتی شما با عشق آمیخته شوید به چهار قدرت ارزشمند دست پیدا میکنید. (شجاعت) (تلاشی غیرقابل توصیف) (ایمان) (شادی) اگر شما ادعا میکنید که عاشق حرفه و کارتان هستید ولی این 4 قدرت ارزشمند را همزمان با هم ندارید مطمئن باشید عاشق نیستید بلکه دچار هَوسید.

11- وقتی ما سوالی را از ذهن ناهوشیار خود میپرسیم که چطور به خواسته و آرزوهای خود برسیم، ذهن ناهوشیار ما همانند باران جوابها را به سوی زندگی ما میفرستد ولی فقط یک علت وجود دارد که نمیگذارد ما از این باران منفعت ببریم و آن افکار پریشان است.

12- از دید من بَلا فقط یک چیز است و آن پول فراوانیست که وارد زندگی انسان بشود و انسان لیاقت و جنبه آن پول را نداشته باشد. حتی تصورش هم وحشتناک است.

13- یکی از نشانه های شخصیت سالم این است که وقتی انسانی از او کمکی میخواهد او خوشحال میشود.

14- انسانی که خودش را با عشق آمیخته میکند به ژرفای درونی خودش پا میگذارد و آن عشق او را به بزرگترین گنج درونی‌اش یعنی استعدادهایش میرساند.

15- تن پروری دستاوردهای جبران ناپذیری دارد که میشود به کم شدن عقل، روی آوردن به جهل و خرافات، غرور، خود بزرگ بینی کاذب، و نابودی جسم اشاره کرد.

16- صدای قلب خیلی رساتر و صحیح تر از صدای عقل است. منتها انسانها به این دلیل به صدای قلب اعتماد نمیکنند زیرا به کرات صدای قلب را با صدای عواطف و هَوَس اشتباه گرفته اند.

17- بعضی از انسانها آنقدر ارزش ندارند که حتی دستی برایشان تکان دهی از طرفی بعضی ها چنان ارزشی دارند که دوست داری دستانت را قطع کنی و پیشکششان کنی. یادت نرود، این ارزش را خود آن شخص برای خودش ایجاد میکند نه تو برای او.

18- هیچ چیزی همانند صِلح رَحِم و احوال پرسی گَرم نمیتواند حَسد را درجا نابود کند.

19- اگر خودت را با اعتقاد و باوری یک طرفه و بی دلیل، قانع کرده و روی آن پافشاری میکنی،  به مردابِ کُشنده جهل قدم گذاشته ایی.

20- اگر میخواهی اراده خودت را بسنجی، مدتی را فقط مدتی با افراط درکارهایت زندگی کن آن زمان میفهمی چقدر اراده داری و یا سست نفس هستی. افراط با انسان همان کاری را میکند که حرارت با فلزات میکند و فلزی پیروز است که زیر آتش افراط، خم نشود.

21- وقتی کسی شما را آزرده است و شما او را سطحی میبخشید و ظاهری از او گذر میکنید، شما هیچ بخشش و گذشتی انجام نداده ایید. انجام عمل بخشایش باید کاملا از انتهای وجود انجام شود که نشانه اش میشود شادی و همینطور احساس رضایت از آن شخص.

22- من معتقدم خداوند اگر کسی را خیلی دوست داشته باشد به او نشان میدهد که عاشق چه کار و حرفه ایی است.

23- قطعا میشود با انسانی که علم و دانش ندارد ولی شخصیت دارد هم صحبت شد، ولی تصور یک ثانیه حرف زدن با انسانی که مدرک دکتری دارد ولی شعور و شخصیت ندارد هم ترسناک است زیرا او به علت مدرکی که دارد تمام کردار و گفتار هایش را درست میپندارد و این تحمل ناپذیر است.

24- اگر میخواهی خداوند صدای تو را بشنود با او قلبا حرف بزن و اگر میخواهی تو صدای خداوند را بشنوی با شادی و آرامش زندگی کن. ولی اگر میخواهی خداوند زندگی ات را در دستانش بگیرد، قلبت را خالی از هرگونه کینه و حسد کن.

25- تسلیم بودن در درگاه خداوند به این معنی نیست که چیزی از خداوند نخواهیم بلکه به این معنیست که من از خداوند خواسته و درخواستهای زیادی دارم ولی حتی اگر به خواسته هایم نرسم باز هم همیشه شکرگزار خدا خواهم بود. این دیدگاه درست تسلیم در درگاه خداوند است.

26- دین تماما علم است و دانش و مقصودش رساندن ما به انسانیت و پاکی دل بوده و خواهد بود. اما اگر شما چیزی غیر از این از دین شنیدید بدانید که اشتباه یا دروغ بوده یا قطعا شما بَد متوجه شده‌ایید.

27- دستاوردِ آمدن و تکرار تصاویر در مغز آن هم به صورت بلند مدت، چیزی جز نمایان شدن و رویت همان تصاویر در واقعیت نخواهد بود.

28- کسی که میداند کی و کجا خودش را در مقابل انسان بی ادب به نفهمی بزند، سرشار از فهم و شعور است.

29- پرستش خدا بدون تفکر نشانه ترس است که دستاورد این ترس میشود، جهل

30- بهترین کار برای ساختن خویش، پیدا کردنِ خصلتهای بدِ درونمان است و اگر این خصلتها را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنیم خود به خود زندگی و دنیای اطراف ما و حتی انسانهای بدِ گذشته اطراف ما، برای شخص ما یک نفر اِصلاح خواهند شد.

31- من فقط به یک صدا گوش میدهم و آن صدای عشق است. زیرا صدای عشق حقیقت است. در سخن عشق چیزی به اسم کِبر، ریا، غرور و خودپسندی وجود ندارد. صدای عشق تنها صداییست که تمام جانداران آن را میفهمند.

32- اگر انسانی هستی که همیشه شادی ولی گاهی اوقات غمگین میشوی خداوند را شکر که اینچنین است چون آن غم نیست که بر وجودت آمده بلکه صدای وجدانت است که به صورت غم ظاهر شده و نمیگذارد در شادیت افراط کنی.

33- این حرف من را خیلی سخت و با تاوان سنگینی آن هم آرام آرام در زندگی متوجه خواهی شد. اگر میبینی اتفاقات بد، زیاد در زندگی ات رخ میدهد و همه با تو مشکل دارند مطمئن باش ایراد کار در افکار و اندیشه خودت است.

34- بهاء سنگینی دادم تا فهمیدم پولی که در میارم باید برکت داشته باشه. پولی که برکت پشتش باشه در راه بیهوده و به ضرر ما خرج نخواهد شد. این جمله را آهسته آهسته و با منفعت و زیان فراوان در طول زندگی خواهید فهمید.

35- علت تمام بدبختی های انسان، ندانستن و نفهمیدن نیست بلکه غلط فهمیدن است و از همینجاست که مشکلات شروع میشوند زیرا ما از آموختن دست میکشیم چون مطمئنیم که میدانیم ولی این را نمیدانیم که اشتباه فهمیده اییم.

36- این را بپذیر که اصلا مهم نیست دیگران تو را قبول داشته باشند یا نه، مهم این است که تو خودت درونا خودت را باور داشته باشی، آن زمان تمام مردم کره زمین نیز تو را باور خواهند کرد. همه چیز از درون خودت نشات میگیرد همه چیز…

37- من اگر بخواهم دیدگاهم را نسبت به خداوند بگویم او را یار کمکی می‌گویم که قدرت معجزه دارد.

38- کسانی که خیلی راحت به خواسته های دیگران (نه) میگویند از کسانی بوده اند که خیلی زیاد کلمه (نه) را شنیده اند و فهمیده اند که میشود (نه) را شنید و نمرد.

39- شعار من در زندگی همیشه این بوده و خواهد بود: ای انسان تو خیلی خیلی خیلی میتوانی بزرگ شوی. یک ثانیه هم به این جمله شک نکن…..

40- هیچ نیرویی همانند عشق نمیتواند استعداد، هنر، توانایی، اراده، قدرت، صبر و انگیزه انسان را یکجا از نهاد او بیرون بکشد.

41- بزرگترین خواسته ما نزد خداوند بسیار کوچک است و این ما هستیم که آرزویمان را کوچک یا بزرگ می بینیم، بهترین کار این است که آرزوهایت را کوچک ببینی و خودت و خداوند را بزرگ.

42- من معتقدم هیچوقت نباید همه مردم زمین عاقل و فرزانه باشند. زیرا اگر اینگونه بود نصف جمعیت جهان از کسب و کار باز می‌ماندند. این شغلهای پوچ و بی‌معنی و خریدکردن از سمت جاهل‌هاست که باعث میشود خیلی از انسانها کسب درآمد کنند. برای درک این جمله فقط کافیست به شغلهای بی‌اثاث و بیخودی که در اطرافتان است توجه کنید.

43- در این دنیا فقط یک کار سخت برای تو وجود دارد و آن خودت بودن است.

 44- نگاه به تن و جسم سالم خود یا نگاه به آبی که در حرکت است حتی لذت بردن از خنده‌های یک کودک، دلیلی موجه برای خوشبخت بودن است، رسیدن به بقیه خواسته‌ها توجیه کردن بیجای خود برای رسیدن به خوشبختیست.

45- نترسیدن از تنهایی و لذت بردن از آن، بهترین راه مبارزه با عواطف است زیرا تمام نقطه ضعف های ما برمیگردد به،  ترسِ از طرد و تنها شدن.

46- انسانها برای رسیدن به تعالی به دو ویژگی احتیاج دارند که آن دو، محبت همراه با علم و دانش هستند.
این دو ویژگی برای رسیدن به کمال باید همراه هم و چسبیده به هم باشند زیرا انسانها اگر با هم مهربان باشند ولی دنبال علم نروند نمیتوانند به کمال برسند. از طرفی تصورِ داشتنِ علم آن هم بدون محبت، وحشتناک است.

47- من معتقدم نقطه مقابل عشق نفرت نیست. عشق نقطه مقابلی ندارد تک و تنهاست. انسان یا عاشق است یا بی تفاوت. نفرت نقطه مقابل هَوَس است، نه نقطه مقابل عشق.

48- تقدیر زندگیِ پیش روی ما، در گروی تدبیر ماست. اگر در زندگی به سوی رشد و پیشرفت حرکت کنیم، به همان اندازه تقدیر ما نیز تغییر میکند. پس تقدیر ما به این بستگی دارد که زندگی را چطور درایت و مدیریت کنیم.

49- اعتماد به نفسِ انسان اگر از پول و ثروتی که در اختیارش است نشات بگیرد، او بدون پول ضعیف النفس ترین انسان دنیا خواهد شد.

50- اگه میخوای جذاب باشی خودت باش. شاید با خودت بودن شانس جذابیتت کم باشه ولی با نقش بازی کردن و خودت نبودن اِمکان جذاب بودنت، صفره…

51- لازم نیست ساعتها از اخلاق و ایمان صحبت کنی همین که خودت با ایمان و خوش برخورد باشی بالاترین سطح آموزش را ارائه داده‌ایی.

52- کسی که تشنه محبت است اگر آن را در درون خودش پیدا نکند تا آخر عمر در جستجوی محبت از دیگران خواهد بود و هیچ زمان هم سیراب نخواهد گشت…

53- افراط در محبت و مهربانی خبیث‌ترین خصلتهای انسان را آشکار میسازد. فقط کافیست به انسانهایی فکر کنید که خیلی مهربان بوده اند ولی حالا دنبال انتقام هستند.

54- من همه انسانها را مهربان و خوش قلب میبینم و اگر کسی را ببینم که انسان خوبی نیست ایراد کار نزد چشمان من است نه آن شخص. از دید من همه انسانها سخن نیکو میگویند، اما اگر من حرفی زشت را بشنوم مشکل کار نزد گوشهای من است نه کلام دیگران.

55- بهترین راه برای ساختنِ روحیه ایی قدرتمند، نترسیدن از تنهایی و مرگ است.

56- من اگر نقاش آسمان بودم روی آن اینچنین مینوشتم: ای انسانها هرکاری میخواهید انجام دهید اما اعتدال و خِرد را فراموش نکنید زیرا ریشه تمام بدبختی و فسادها، اِفراط و بی عقلیست.

57- خوش شانسی فقط از مسیری میرود که در آن آرامش و دید مثبت وجود داشته باشد. و اگر شما این دو اصل را در زندگیتان اجرا کنید و ثابت قدم بمانید، خوش شانسی مجبور است از مسیر زندگی شما گذر کند.

58- من معتقدم شانس رابطه مستقیمی با حرکت و سماجت ما دارد. وقتی ما هیچ حرکتی به سوی خواسته های خود نکنیم 100 درصد بد شانسیم. ولی اگر حرکت کنیم 50 درصد شانس سراغ ما خواهد آمد. حالا اگر در این حرکت سماجت و پایداری به خرج بدهیم و کمی خوش بین باشیم،  100 درصد خوش شانسی به سراغ ما خواهد آمد.

59- هر وقت از خصلت اخلاقی که در درونِ خودت است متنفر شدی، بهترین زمان برای خواستن متضاد آن خصلت است. در واقع جهان از طریق این ناخواسته و تنفر به تو میگوید که عکس و متضاد آن را باید طلب کنی.

60- انسانی که مهربان است ولی سیاست ندارد، این پتانسیل در او به وجود می‌آید که به موجودی خطرناک تبدیل شود.

61- من معتقدم توی تصمیمات بزرگ زندگی قلب بیشتر میتونه به ما کمک کنه تا عقل، اما ما به این علت به قلبمان اعتماد نمیکنیم چون صدای قلب را با صدای هَوس اشتباه میگیریم. صدای هَوس بسیار شبیه صدای قلب است ولی کمکهای او اکثرا خطاست اما کمک قلب کاملا صحیح است. یادتان نرود قلب هزار برابر بیشتر از عقل قدرت تشخیص دارد.

62- نااُمیدی هزاران برابر سریعتر از زمان انسان را پیر میکند. هیچ نیرویی به اندازه نااُمیدی نمیتواند کل وجود انسان را یکجا تصاحب کرده و او را به غم فرو ببرد.

63- یکی از نشانه های عشق واقعی، اهدا کردن هدیه ای از عاشق است. انسانی که عاشق است همه چیز را به معشوقه اش میدهد مثل مهربانی هنر صفا صمیمیت ثروت. ولی کسی که هَوَس دارد همیشه در حال گرفتن است مثل پول توجه نیاز خواسته و غیره… حال فکرکن که اگر عاشق خدا هستی آیا چیزی به او میدهی یا چیزی از او میگیری؟؟

64- به نظر من حقیقی ترین حقیقت در دنیا زمان است. زمان است که نشان میدهد آیا واقعا ما عاشق بوده ایم یا خیر. زمان است که نشان میدهد آیا انسانی مهربان، زرنگ، با ادب، با شخصیت، خردمند بوده اییم یا خیر. و در آخر زمان است که نشان میدهد ما خوب زندگی کرده اییم یا خیر.

65- خداوند برای اینکه مرتبه ایمان را بالا ببرد این دنیا را ناعادلانه و پر از هرج و مرج ساخت و خودش را مخفی کرد تا ایمان ارزش پیدا کند. ولی من مطمئنم که او وجود دارد زیرا هیچ نیرویی به جز او، قدرتِ خلقِ چنین جهان عظیمی را ندارد. او بسیار باهوش و زیرک با ما برخورد میکند که فقط با ایمان و توسل به او میشود وجودش را احساس کرد و او را متوجه شد.

66- همه انسانها توی وجودشون چندین خصلت دارن، هم خوبی دارن هم بدی، هم مهربان هستن هم نامهربان، هم خوش برخوردن هم بد برخورد، اما اینکه تو کدوم خصلت و چهره آدمها رو ببینی کاملاً برمیگرده به رفتار، گفتار و افکار خودت.

67- خوش اندیشان به چیز هایی میرسند که خوشی های آنها افزایش پیدا میکند. بد اندیشان به چیزهایی میرسند که بدی و بدبختی های آنها افزایش پیدا میکند. این سخن را از روی علم و دانش نمی گویم بلکه طبیعت این را میگوید و تاریخ نیز اثباتش کرده است.

68- هیچکسی آنچنان بینش و درکی ندارد که دیگران را قضاوت کند هیچکسی نمیتواند بگوید کی خوب است کی بد، هیچکس در جایگاه قضاوت نیست حتی خدا هم انسانها را قضاوت نمیکند به همین منظور بود که خدا تصمیم گرفت عاشق باشد نه قاضی.

69- اگه میخوای بدونی دنیا چطور کار میکنه از فیزیکدانان بپرس، اگه میخوای بدونی دنیا چیست از فیلسوفان بپرس، اگه میخوای بفهمی چطور سرحال و قبراق باشی از عاشقان بپرس، و اما اگه میخوای بدونی چطور از دنیا باید لذت ببری، از کودکان بپرس

70- انسان نمیتونه بفهمه چقدر نادانه تا زمانی که تجربه کنه و هیچوقت نمیتونه بفهمه چقدر باهوشه تا زمانی که اِقدام کنه، پس موفق‌ترین های امروز، همون نادانهای دیروز هستن.

71- سواد جایش در مغز و اندیشه هایت است نه همانند تکه کاغذی در دستت. ولی سواد واقعی در کردارت است که با انسانیت و شرف و پاکی خودش را اثبات میکند.

72- انسان دو دشمن در زندگی اش بیشتر ندارد یکی خودش و دیگری زمان، دو دشمنی که آرام و بی صدا و با اعتمادِ کامل زهر خودشان را میریزند و از آنجا که انسان به این دو اعتماد دارد، قدرت تخریب و ضربه زدن آنها را متوجه نمیشود.

73- غیبت کردن، ریشه اش در خاکِ حسادت نهفته است و غبطه خوردن ریشه اش در ضعف عزت نفس جای خشک کرده است.

74- هیچوقت نصیحت و صحبت کسی را دستِ کم نگیر، من بهترین درسهای زندگی ام را از کسانی یاد گرفتم که هیچ حسابی روی آنها باز نمیکردم.

75- بزرگترین کار انسان پیدا کردن خِصلتهای منفی و مشکلاتِ درونی‌اش است و وقتی این مشکلات را پیدا کرد و آنها را اصلاح کرد آن زمان دنیای اَطرافش خود به خود درست و زیبا میشوند، من به شما قول میدهم.

76- انسان با سه خصلت می تازد: تلاش، شجاعت، خِرد،  و با سه خصلت می بازد: غرور، حماقت، ترس

77- هیچ چیزی به اندازه سکوت و تواضع شخصیت انسان را زیبا نمیکند و هیچ چیزی هم به اندازه پرحرفی، شخصیت انسان را زشت و زننده نمیکند.

78- عشق بالا و پایین و گرم و سرد را متوجه نمیشود، دور یا نزدیک کم یا زیاد را نمیفهمد. عشق قدرت استدلال ندارد و نمیتواند خوب را از بد تشخیص دهد. عشق هیچوقت اعتدال را رعایت نمیکند، یا با تمام قدرت حمله میکند یا افسرده و غمگین است. وقتی در عشق گرفتار شوی یا در اوج آن در حال تاختنی یا در کفِ آن در حال باختن.

79- پیروزی یعنی دسترسی به استعدادهای درونیت. شکست یعنی نرفتن به سوی استعدادهای درونیت. و حماقت یعنی استعدادهایی که کشفشان کرده ایی را اجرا نکنی.

80- من معتقدم خداوند چند ویژگی دارد که او را آنقدر بزرگ کرده است
(شجاعت) (عشق) (آرامش) (خلاقیت) (صبر) و اگه ما بتوانیم این خصلتها را در وجودمان گسترش دهیم، ما هم قدرت خدا گونه‌ایی پیدا خواهیم کرد.

81- اگر تمام مردم کره زمین تورو باور نداشته باشند ولی تو خودت، خودت را باور داشته باشی تو یک برنده هستی حتی یک ثانیه هم شک نکن به این حرف.

82- دنیای بیرون زندگی ما کاملا به دنیای درون ما بستگی داره، اگه دنیای درونت خراب باشه دنیای بیرونتم خراب میشه.

83- تو این شرایط اقتصادی اگر کسی به شما گفت میتواند شما را یکشبه پولدار کند، متاسفانه او به بزرگترین بلا دچار شده است یعنی دروغ.

84- خصلتی که در عشق و اشتیاق بیش از دیگر خصلتها به چشم میخورد، شجاعت است و دستاورد شجاعت همیشه چیزی نبوده جزء،   موفقیت.

85- من معتقدم اَحمقها بهترین آموزگاران ما هستند ولی از آنجایی که حماقت قابل سرایت است باید از آنها دور بمانیم.

86- ما انسانها همیشه در حال آرزو کردن هستیم اگر یک دقیقه احساس خوبی به زندگی داشته باشیم چه بخواهیم چه نخواهیم چه به کلام بیاوریم چه نیاوریم آن یک دقیقه را در حال آرزوکردن برای زندگی بهتر بوده اییم.

87- شجاعت انسان را فقط دو عملِ او اثبات میکند: 1- اِقدام کردن 2- استوار ماندن در آن اِقدام

88- بزرگترین نشانه اعتماد به نفس در انسان، شجاعت او در همه امور زندگی اش است.

89- اگه میبینی اطراف زندگیت خوب نیست و شرایط بر وفق مرادت نیست به این علته که یه چیزی توی درونت تورو اَذیت میکنه، در واقع تو با خودت در صلح نیستی اگه با خودت به صلح برسی دنیا و تمام انسانها در مقابل تو به صلح میرسند و زندگی تو یک نفر عوض خواهد شد.

90- من از بچگی عادت داشتم آرزوهایم را بنویسم در سن 20 سالگی اولین آرزویم داشتن پولِ خیلی زیاد بود اما در سن 30 سالگی وقتی دفترچه آرزوهایم را ویرایش کردم پولدار بودن در رتبه دهم قرار گرفت و شادی و آرامش بزرگترین آرزویم شد.

91- تاکنون محلولهای بسیار زیادی برای شستشوی چشمها کشف شده است ولی هیچکدام مثل اَشک نمیتواند چشم انسان را خوب شستشو دهد، خوشبختی هم همینگونه است هیچ چیز دیگری نمیتواند از بیرون انسان را خوشبخت کند مگر خودِ انسان از درونش احساس خوشبختی کند.

92- خداپرستی یعنی اینکه تو بتوانی خودپرستی را رها کنی و خودپرستی چیزی نیست جز حَسد، کینه، نفرت، کِبر، تکبر، خودخواهی و غیره ….. و اگر تو اینها را رهاکردی خود به خود خداپرست شده ایی

93- من معتقدم انسان باید مث تکِ دِل باشه تک دل همیشه با ارزش ترین برگ توی تمام بازیهای پاسورِ. با این که با همه بُر میخوره ولی هیچوقت هیچی از ارزشش کم نمیشه چون با کسی آمیخته نمیشه و فقط کنارشونِ. تو هم تک دل باش با همه بُر بخور با همه بازی بکن بالا برو پایین بیا ولی باز هم تک و تنها باش و با هیچکسی هم اُنس نشو چون هیچکسی در سطح و اندازه تو نیست چون تو تکِ دِلی

94- ما باید کتاب بخوانیم تا بفهمیم که هیچ نمیدانیم ولی اگر نخوانیم همیشه در این فکر خواهیم بود که میدانیم پس به همین دلیل است که خیلی ها تمایلی ندارند کتاب بخوانند چون مطمئنند که میدانند.

95- هیچ وقت هیچ چیزی را گدایی نکنید مثل عشق ثروت شهرت رفاقت، یادتان باشد هیچوقت چیزهای با ارزش را به گدا نمیدهند هر چیزی اگر قرار باشد بیاید خودش میاید آن هم بهترینش.

96- خودسازی و درونسازی درختِ پرباریِ که چهار تا میوه ارزشمند داره : (قلب پاک) (شخصیت) (شادی) (آرامش)

97- بزرگترین وظیفه یک جوان پیداکردن استعداد درونی اش است و اگر این استعداد را پیدا کرد و آن را با عشق آمیخته کرد آن زمان قطعا معجزه برای او رُخ خواهد داد.

98- اگر آرزوی بزرگی داری باید زمین زیر پات و سلولهای تنت و حتی موهای سرت اون خواسته و آرزوی تو رو احساس کنه اگه غیر از این باشه اون آرزو فقط هَوَس بوده.

99- انسان فقط در یک زمان است که میتواند رفتار غلطش را اصلاح کند و آن زمانیست که در اوجِ آن رفتارِ غلط قرار میگیرد.

100- بزرگترین راه تشخیص عشق از هَوس، سوختن آن است. اگر در راه عشق مانند شمع آب نشدی و اشک نریختی بدون که عاشق نبودی. عشق وٌسعت پهناوری داره چه در حرفه و کار چه در عشق زمینی چه در عشق الهی. کوچکترین نوع عشق، عشق به مادیاتِ و بزرگترینش عشق به خدا.

101- کلمه عشق مقدسه نباید توقع داشته باشی اونو از هر کسی بشنوی و تجربه کنی. عشق پاک و خالصه اونو با هَوَس اشتباه نگیر. عشق وسعت پهناوری داره کوچکترینش عشقهای فانیست و بزرگترینش عشق الهی. وقتی درگیر عشق بشی عقلت از کار می اُفتد و اختیار زندگی ات را قلبت در اختیار میگیرد. عاشق چه بخواهد چه نخواهد در حال تغییر است عشقی که انسان را تسویه و پاک نکند عشق نیست.

102- مهم اینه که خودت، خودتو بشناسی اصلاً مهم نیست دیگران چه نظری درباره تو دارند انسان شرمنده هر کسی میشه بشه فقط شرمنده خودش نشه. پس هر جور دلت میخواد زندگی کن تا در آینده خودتو سرزنش نکنی.

103- من همیشه با خداوند حرف میزنم ولی از زمانهایی که فقط زبانم تکان میخورد و قلبم از صحبت با خدا چیزی احساس نمیکند، متنفرم.

104- بهترین و سریع ترین دستورالعمل برای رسیدن به آرامش، پایین آوردن سطح توقعت از دیگران و بخشیدن آنهاست. دنبال هیچ چیز دیگری نگرد من تمام راهها را رفته ام.

105- شک نکنید که هر چه در زندگی شادتر و آرام‌تر باشید و خِیر دیگران را بخواهید وجود خداوند را بیشتر احساس خواهید کرد.

106- سعی کنید به آرزوی خود وابسته نباشید وابستگی به هر چیزی شدیداً آن را از شما دور و موجب فرار آن چیز از شما می شود فقط هم به این علّت که وابستگی اضطراب می آورد و اضطرابِ بلندمدّت خلاف قوانین جهان هستی است.

107- رها کردن چیزی از سمت ما دلیل بر این نمی شود که آن چیز هم ما را رها کند؛ مثلاً شما اگر ثروت تان را ببخشید این طور نیست که ثروت هم از پیش شما برود ثروت تمایل بیشتری پیدا می کند تا به سوی شما بازگردد چون آن ثروت در نزد شما آزاد و رها است.

108- انسان اگر جلوی هر چیزی مقاومت نشان دهد آن چیز بیشتر ایستادگی میکند، سالیان سال است که انسان ها جلوی جنگ و خونریزی مقاومت و ایستادگی نشان می دهند و چیزی که نصیب شان می شود جنگ و کُشت و کشتار بیشتر است.

109- پول انرژی است و این انرژی اصلاً دوست ندارد ساکن باشد و دوست دارد در رفت وآمد باشد و ما اگر نتوانیم هوشیارانه آن را به جریان بیاندازیم، بخشی از آن پول با ضرر زدن به زندگی مان خودش را خارج می کند.

110- پولتان را سفت نچسبید آن را به جریان بیاندازید پول را نمی شود با تحت فشار قرار دادن نگه داشت هیچ چیزی را نمی شود با ایستادگی در مقابلش تحت کنترل گرفت شاید بتوانید برای مدّتی آن را داشته باشید ولی مطمئن باشید خلاصه از دست شما خارج خواهد شد.

111- وقتی از درون احساس آرامش ندارید لطفا در دنیای اطراف دنبال آن نگردید چون کاری بیهودست آرامش اول از درون انسان شروع میشود و بعد در دنیای بیرون شما هم اثر میگذارد.

112- از بودا پرسیدند از این همه نیایش و صحبت با خداوند چه به دست آورده ای؟ او در جواب گفت: نمی دانم ولی مطمئنم خیلی چیزها را از دست داده ام مثل خشم، کینه، نفرت، حسادت، ترس، اضطراب، افسردگی.

113- گذرکردن و نادیده گرفتن خطاهای دیگران، یک نوع پیشگیریست، پیش‌گیری برای مبتلا نشدن به احساسات کینه و نفرت و انتقام.

114- هیچ چیزی در این دنیا ساکن نیست همه چیز ارتعاش است و دارای انرژی و جنب و جوش می باشد پس انرژیِ درونت را مثبت کن تا دنیای اطرافت برای تو مثبت شود.

115- همه ما در یک دنیای شیشه ایی زندگی میکنیم، اگر به سمت کسی سنگ پرتاب کنیم اولین چیزی که میشکند دنیای خودمان است و سنگها میتوانند کلام، گفتار، احساس، رفتار، و کردار ما باشند.

116- با انبارکردن و خارج نکردن قسمتی از ثروت تان، شما درب های نفوذ ثروت بیشتر به زندگی تان را می بندید و اگر نتوانید بخشی از ثروت تان را خارج کنید، آن ثروت به صورت بیماری، دارو، مریضی، بلا، و خرج های غیر منتظره و یا حتّی مریضیِ اعضای خانواده از زندگی شما خارج می شود.

117- انسان فقط و فقط حق دارد یک نفر را قضاوت و نصیحت بکند و آن هم خودش است و فقط هم برای بهبود و رشدِ اخلاقی خودش نه چیز دیگری.

118- تمام انسان ها معلم ما هستند همه و همه، از کودک یک روزه گرفته تا انسان صد ساله و ما هیچ حق اظهار نظری راجع به این آموزگارها نداریم. یادتان باشد انسان نزد معلم فقط ساکت میشود و می آموزد.

119- قضاوت و افکار منفی را رها کنید تا ذهن و قلب‌تان از بند و اسارت آزاد شوند؛ آن زمان آرزوهایتان از همان راه‌هایی که افکار منفی‌تان را خارج کرده‌اید وارد زندگی شما می‌شوند یعنی مغز و قلبتان.

120- پاکیِ دل و روند زندگی سالم در بلندمدّت تنها چیزی ست که انسان می تواند واقعاً­ برای آن غرور داشته باشد.

121- رشد و سواد حقیقی اوّل از درونِ ما شروع می شود و با شعورِ بد یا خوب در کلام یا کردارمان در زندگی نمایان می شود. سوادِ حقیقی چیزی نیست جز پاکی دل و خواستن خیر و منفعت برای خود و دیگران.

122- هر چیزِ خوب و بدی که انسان در تفکّر یا احساسش یا در قلبش و همینطور در دنیای مادّی دارد؛ باید قسمتی از آن را با رضایت کامل از زندگی‌اش خارج کند تا آن چیز بیشتر و کاملاً تسویه شده تر مجدد به خودش باز گردد.

123- ما باید در زمان تنهایی و زمانی که بیشتر از همیشه بیکار هستیم، بیشتر مراقب افکارمان باشیم. در زمان بیکاری است که ذهن دنبال سوژه ای برای متمرکز شدن روی آن میگردد تا خودش را سرگرم کند و چه چیزی بهتر از افکار منفی که در نزدیکی زندگی ما هستند.

124- کمک به دیگران بی نهایت خوب است ولی تا زمانی که احساسِ شما خوب و جیب‌تان پُر از پول باشد نه این که ته دل‌تان ناراضی و جیب تان خالی از پول باشد و به خاطر ترس به دیگران کمک کنید.

125- روزی یک شخصی از من پرسید چرا من هر چقدر خداوند رو صدا می زنم جواب من را نمیدهد؟ به او گفتم چون خداوند صدای ما را نمی شنود فقط احساس ما را متوجه می شود به همین منظور است که روزانه میلیونها انسان با گریه و زاری از خداوند چیزی میخواهند ولی هیچ خبری نیست.

126- فکرهایی که ما به آن ها می اندیشیم غذاهای مغز هستند و مغز با اندیشه کردن به آن افکار است که خودش را سیر نگه می دارد حالا خوب دقت کنید که به مغزتان چه غذایی می دهید، غذای خوب و مقوی یا غذای فاسد؟

127- وقتی در حال کمک به دیگران هستید و احساس شما غم و ناراحتیست، آن خود واقعی‌تان نیست که در حال کمک است؛
بلکه بیماری احساس گناه است که روح و جسم شما را در اختیار گرفته است و شما را مجبور به آن کار میکند.

128- ذهن و قلبی که دچار غم و اندوه است کاملاً بسته و درگیر است و نمیتواند خوب فکر کند احساس گناه را از خود دور کنید تا قلب و مغز شما، شما را به اوج موفقیت و بهترین ایده ها برساند.

129- وقتی انسان دچار احساس گناه می شود و همیشه پیش خودش فکر می‌کند که بابت کاری که کرده یا نکرده گناهکار است و باید عذاب بکشد آن زمان زندانی جسم خود می شود و قربانی اندیشه اش.

130- غلبه بر عاطفی تصمیم گرفتن، یکی از بزرگترین درسهایی است که انسان در تکامل مالی باید بیاموزد.

131- بزرگترین اصلِ زندگی این است که باید برای به دست‌آوردن زندگیِ بهتر بها داد و تغییر شخصیت بزرگترین بهایست که انسان باید پرداخت کند.

132- پیشرفت و موفقیت چه اخلاقی چه مالی، در درجه اول باید از درون انسان آغاز شود و بعد در دنیایِ بیرون به صورت پول و اتفاقات خوب ظاهر میشود. تمام گرما و نور خورشید از درون او نشات میگیرد.

133- اگر می خواهید قانون خداوند در رسیدن به آرزوهایتان را فرا بگیرید؛ اوّل باید قلب خود را از هرگونه غم و اندوه خالی کنید و شادی و آرامش را جایگزین آن کنید، آن زمان خداوند با ایده‌ها و رَهنمودهایش شما را کمک میکند.

134- هیچ وقت این موضوع را از یاد نبرید که در همین زمانی که شما در حال خواندن این جمله هستید، یک شخص دیگری در آن گوشه دنیا برای چیزهای که شما در اختیار دارید و گاهی اوقات از آنها ناشکری می کنید، او برای داشتنش با گریه و زاری در درگاه خداوند التماس میکند.

135- اگر مطلب یا کتابی که می خوانید مانند ضربة چکشی به سر شما، شما را از خواب غفلت و ناآگاهی بیدار نکند آن خواندن هیچ ارزشی ندارد کتاب خوانیِ خوب یعنی ده دقیقه خواندن و سی دقیقه اندیشیدن.

136- ماندنِ پایدار در آرامش درونی و احساس خوب، مساویست با اتّفاقات خوب، و ماندنِ پایدار در احساساتِ منفی، مساویست با اتّفاقات بد.

137- کلام ما تیرانداز بسیار قهاری است که مقصد تیرهایش مغز و احساس خودمان است حال خوب ببینید مغز و احساستان را با کلام مثبت تیرباران میکنید یا با کلام منفی؟

138- وقتی از کلام مان حرفی خارج می شود مغز دقیقا اطاعت امر میکند و خوب و بد  آن را تشخیص نمی دهد و مستقیم آن را به اِحساس منتقل میکند و اگر کلمات منفیِ زیادی به احساس برسانیم، آرام آرام جهنم با اتفاقات بد و ناگوار از راه میرسد.

139- اگر مغز و اِحساس مان را با کلام خوب و مثبت سیراب کنیم؛ نتایج فوق العاده ای را در زندگی مشاهده خواهیم کرد که اوّلین نشانه اش سلامتی اعضای بدن و آرامش درونی است.

140- مریضی های مکرّر،  جر و بحث های پی‌درپی، ورود انسان های به درد نخور و منفی به زندگی مان، برخورد با انسان های عصبانی و مشکل دار در زندگی، همه و همه نشانة این است که ما در احساس مان مشکلاتی داریم و آرامش درونی خوبی با خود نداریم و این افراد را جذب خود میکنیم.

141- ما وقتی با کسی صحبت میکنیم به اشتباه فکر میکنیم که با او حرف می زنیم در واقع با خودمان در حال صحبت هستیم و بازتاب کلماتمان خیلی زود به خودمان بر می گردد.

142- انسان برای موفقیت به چیزی که شدیداً نیاز دارد شجاعت است و چیزی که در شجاعت به وفور دیده میشود اعتماد به نفس و خود باوریست.

143- کلام ما بسیار قدرتمند است، هم برای ما می‌تواند شر باشد هم خیر، مانند آتش هم می تواند بسوزاند و نابود کند و هم می تواند گرما و نور ببخشد، حال انتخاب با خود ماست که چگونه از این آتش استفاده کنیم.

144- جهان با احساس ما طرف است و فقط به احساس ما پاسخ می دهد و کاری به زبان و رفتار و کردار ما ندارد، این ها فقط در زیاد و کم کردن قدرت احساسات ما دخیل هستند. پس با گفتار و کردارت کارهای خوب کن تا احساست خوب شود و بعد بهشت را در این دنیا تجربه خواهی کرد.

145- شکرگزاری در گفتار و رفتار نیست، شکرگزاری در احساست رخ میدهد. تو اگر با دیگران و خودت مشکل داشته باشی و در صُلح نباشی حتی اگر روزی هزاران بار خداوند را هم شکر کنی باز هم تو انسانی ناشکر هستی، سیستم جهان هستی احساس ما را متوجه میشود نه کلام و رفتارِ ما را.

146- این که غرور داشته باشی خیلی خوبه چون برای خودت ارزش قائلی ولی اگه فکر میکنی که دیگران غرور ندارند برات متاسفم چون شدیدا نیاز به درک و فهم داری.

147- نه وابسته کسی باش نه بگذار کسی وابستت بشه، این یکی از قانونهای تلخ ولی مهم زندگیست.

148- یکی از علتهایی که انسانها تمایلی به یادگیری ندارند تَوهم دانستن است. انسان اگر به این باور قلبی برسد که واقعا چیزی نمیداند، آن زمان تمام اطراف او میشوند آموزگارش و آرام آرام میفهمد که چقدر نادان بوده است.

149- اعتماد به نفس یعنی به توانای های خودت ایمان و اعتماد داشته باشی. عزت نفس یعنی خودت را در هر حالی که هستی چه بی پول چه پولدار چه خوشکل چه زشت دوست داشته باشی.

150- دوستِ من یادت باشه تو به چیزی که میخوای نمیرسی بلکه به چیزی میرسی که الان هستی، پس بهترین باش تا به بهترین برسی.

151- مهربون ترین انسانها همونایی هستند که اَدای سنگ بودن و در میارن، یادت باشه همیشه شیرین ترین آبها از دل سخت ترین صخره ها بیرون میاد.

152- وقتی انسان مطیع خداوند می شود باید تمام نتیجه ها را به او بسپارد و خودش را فارغ از هر گونه شدن یا نشدن بکند.

153- اگر می خواهی خداوند را ببینی او را در انسانها و اتفاقات خوبی که به سمتت می آیند می توانی پیدا کنی. اگر می خواهی صدای او را بشنوی با آرامش به درون و قلبت رجوع کن. و اما اگر می خواهی قدرت او را داشته باشی، به استعدادهایت دسترسی پیدا کن.

154- یکی از مزیتهای تسلیم بودن در برابر خداوند این است که شما فشار و بارِسنگینِ ترس و دلهره که آیا به آرزویتان می رسید یا نمی رسید را از روی دوش تان بر می دارید و آن جاست که با سرعت سَرسام آوری به آرزوهای خود نزدیک می شوید.

155- مهم این نیست که به احساسات منفی دچار می شویم یا نه، مهم واکنش ماست مهم این است که با این احساسات خو نگیریم و جزئی از شخصیت ما نشوند. ماندن و غرق شدن در احساسات منفی است که برای ما مشکل ساز است نه دچار شدنِ لحظه‌ای ما به آنها.

156- اگر نتوانید با وسایل و پول کمی که در اختیار دارید شاد باشید و لذّت ببرید، اگر میلیاردها تومن پول داشته باشید باز هم نمی توانید خوش باشید چون شما با خودِ احساسِ شادی مشکل دارید نه اندازه و مقدارِ پول.

157- انسان برای شادکردن خودش، باید تمام توجّهش را روی اتّفاقات خوب و خبرهای خوب بگذارد. اخبارهایی که ما در زندگی می شنویم و چیزهایی که می بینیم چه خوب چه بد همگی در گوشۀ ذهن ما که همان ناخودآگاه ماست جمع می شوند و چندین ساعت بعد به صورت استرس یا شادی از جسم مان خارج می شوند.

158- وابستگی و چسبیدن به خواسته ها یعنی مقاومت و ایستادگی جلوی آن خواسته و آرزو و این مقاومت فقط و فقط اوضاع را بدتر می کند. یادتان نرود اگر چیزی را سفت بچسبید قدرت حرکتش را از او میگیرد.

159- در کتاب قرآن کریم تنها یک جا صحبت از ثروت غیرالحساب آمده است و آن هم برای انسان هایست که در پیشگاه خداوند صبر می کنند و آرزوی خود را به او می سپارند و مطیع خواست خداوند می شوند.

160- وابستگی مرتبط به گذشته یا آینده است ولی دوست داشتن مرتبط به زمان حال است. تمام تمرکزتان را به زمان حال معطوف کنید و بدانید که قدرتمندترین راهِ تشدید اضطراب،  وابستگی به آرزویست که در آیندست.

170- انسان اگر بخواهد خودش آرزو کند آرزوهایش اکثراً برای او شر و بدبیاری است چون انسان از روی هَوَس و ظواهر دنیا خواسته و آرزو دارد ولی اگر زندگی اش را به خدا واگذار کند و بگوید خدایا هر آنچه تو برایم بخواهی من به همان راضیم تمام آرزوهای به ظاهر زیبا و در باطن شرِ او، از زندگی اش حذف می شوند.

171- این را با اطمینان و یقین می گویم سریعترین راهی که احساسات منفی از آن به مغز و احساس شما وارد می شوند اخبار است پس یک بار برای همیشه دور اخبار یک خط قرمز بکشید.

172- سنگ همیشه در مسیر رود قرار دارد ولی رود با بی توجّهی به سنگ مسیر خودش را ادامه می‌دهد ولی اگر قرار باشد رود زمان خود را صرف سنگ کند و با او درگیر شود آن زمان دیگر آن رود جاری و در جریان نمی‌ماند. راز در جریان بودن رود، گذر از سنگ یا همان انسانهای منفی صفت است.

173- اگر می خواهید سرعت ورود الهامات و بهترین ایده ها را به زندگی تان زیاد کنید باید خودتان را خالی و سبک کنید؛ درست مانند بالن سواری که برای اوج گرفتن بارهای اضافی خودش را پایین می اندازد و بارهای شما چیزی نیست جز احساس کینه و نفرت.

174- محصولِ داشتن آرامش، شکرگزاریست و بزرگ ترین نشانه انسانِ شکرگزار، آرامش و شادیِ او به زندگیست.

175- انسان برای این که بتواند شکرگزار باشد اوّلین چیزی که شدیداً به آن نیاز دارد کلام و گفتار نیست، بلکه آرامشی قلبی و صلحی درونی با خود و دیگران است.

176- در صورتی که انسان با خودش در صلح کامل باشد و آرامش درونی بالایی داشته باشد، سلولهای بدن او به بهترین شکل ممکن کار میکنند.

177- کلامی که از زبانمان خارج می کنیم دقیقاً نشان می دهد که در قلب و احساس ما چه خبر است، کلام ماست که نشانگر درون ماست.

178- وقتی شما ذهنی آرام و قلبی سرشار از آسایش دارید چه بخواهید چه نخواهید در حال شکرکردن با بالاترین قدرت و کیفیت هستید. این صحیح‌ترین و تنهاترین راه شکرگزاری است.

179- این را یادت نرود، احساسات با عواطف بسیار فرق میکند و کسی که به احساساتش خیلی راحت اعتماد میکند و ایده های او را اجرایی میکند به عقلِ کل ترین نیروی جهان اعتماد کرده است. بیشتر شکست انسانها در تصمیمهای بزرگ زندگی، مشورت با عواطف است نه احساس.

180- اگر می بینید در دنیای بیرون به چیزهای که می خواهید نمی‌رسید، به این دلیل است که هنوز در دنیای درون‌تان آن هم با خودتان مشکل دارید.

181- از دید من زشت ترین خصلت انسان قضاوت کردن است و زیباترین خصلت انسان سکوت است.

182- منشأ درد و مریضی کاملاً از درون ماست و نود درصد عوامل درونی باعث ایجاد بیماری می شود به جز مواردی که استثناء هستند.

183- یکی از بزرگ ترین نشانه های ایمانتان به خداوند، آرامشِ درون و شادی از همین زندگی فعلی تان است.

184- یکی از اصلی‌ترین واجبات برای رسیدن به آرزو، اطمینان داشتن از به ثمر نشستن آن خواستست. انسانی که بی ایمان و بدون اُمید آرزو می‌کند؛ مانند کسی است که سنگی را بی هدف و بدون نشانه پرتاب می کند.

185- غم و اندوهِ کوتاه مدت و مقطعی برای انسان بسیار مفید است چون می فهمد که به کدامین راه می رود. انسان در حالت غم و اندوه آن هم به صورت لحظه ای یا حتی چند روزه، متوجه احوال و روحیات خودش می شود و به درون خودش سفر می کند.

186- اگر خواستید زندگی کردن در زمان حال را یاد بگیرید اصلاً لازم نیست کتاب های زیادی بخوانید فقط کافی است به کودکان توجّه کنید و یاد بگیرید که چطور آنها حتّی ثانیه ایی از زمان حالشان را از دست نمی دهند.

187- انتظار برای حضور خداوند تنها انتظاری است که ارزشش را دارد چون تمام این انتظارها از طرف خدا برای شما جبران خواهد شد.

188- از دیدگاه روان شناختی داشتن اضطراب و استرس و ترس برای انسان زیاد هم بد نیست؛ مخصوصاً برای انسانی که به صورت اِرثی و ژنتیکی بی خیال است، چون ترس و اضطراب مانند یک محرّک او را به حرکتِ رو به جلو سوق می دهد.

189- احساسات منفی خلاف قوانین جهان است شما اگر همیشه و به طور مستمر و به مشقّت و سختی به خواسته تان می رسید و یا همیشه بیمار می شوید یک جای کارتان در احساس و دیدگاه تان مشکل دارد باید خوب بگردید و آن ایراد یا مشکل را پیدا کنید که قطعاً آن مشکل در درونتان است نه زندگی اطرافتان.

190- بزرگترین گناه ماندن در حس گناه و گناهکار پنداشتن خود است.

191- از دیدِ خالق ما نباید برای رسیدن به چیزی زور فیزیکی زیادی بزنیم و دچار درد و عذاب شویم. درخت هیچوقت برای رشد زوری بی جهت نمی زند بلکه او رشد و تکاملش را به صورت صحیح طی می‌کند.

192- من شدیداً اعتقاد دارم که ثروت باید به سمت ما بیاید؛ نه این که ما دنبال آن برویم. ما باید جذب کنندة ثروت شویم نه این که ثروت جذب کننده ما شود و ما را دنبال خودش بکشد. ولی لازمة این که بتوانیم تمام اتّفاقات خوب را جذب خود کنیم، اوّل خواستن با عشق و باور فراوان است؛ دوم آرامشی درونی همراه با شادی مستمر.

193- ثروتی که با تلاش فیزیکی شدید و با احساس منفی و به زور به دست می آید، مطمئن باشید یک جای کارش ایراد دارد.

194- چیزی که در داشتن ثروت بی نهایت اَرزش دارد سلامتِ آن پول است این حرف من را با تجربه های تلخ و شیرین و طی سالها زمان خواهید فهمید.

195- ما اگر با خودمان در صٌلح و صفا باشیم حتّی اگر کسی به ما ناسزا هم بگوید خیلی راحت به او لبخند می زنیم ولی اگر ما از درون با خودمان مشکل داشته باشیم و با خودمان درگیر باشیم، حتّی لبخند دیگران همانند تیریست که در قلب ما فرو میکنند.

196- شما با داشتن آرزوهای فراوان و احساسات منفیِ پایدار، مانند میزبانی می شوید که مهمان دعوت کرده است و منتظر مهمان است ولی درب خانه اش را بسته است و ناراحت است که چرا مهمان ها نمی آیند و مهمانها دقیقا همان ایده هایی هستند که شما را به خواسته و آرزوهایتان می رسانند.

197- افرادی که از لحاظ افکاری و احساسی در سطحی پایین تر از ما هستند و در زندگی ما حضور دارند، آرام آرام قوانین خداوند و کائنات نمی گذارد که آن ها حضورشان در زندگی ما پابرجا بماند و بعد از مدتی میفهمید این قطع ارتباط به نفع شما شده است.

198- این را باور کنید که اتّفاقات خوب فقط سراغ انسانهایی می رود که با خودشان در صلح کامل باشند فقط هم به این علّت که از خلقت جهان تا به امروز چیزی با فشار و زورِ بی جهت رشد نکرده است.

199- علّت این که ایده ایی برای کسب و کار به ذهن شما نمی آید این است که آن فکر و ایده هیچ تمایلی ندارد به سراغ افکارِ پریشان شما بیاید، شما باید اول خودتان را آرام کنید تا افکار و ایده ها همانند پروانه بر قلب و ذهن شما بنشینند.

200- شما وقتی از خداوند خواسته خود را بخواهید بزرگ ترین اولویت از دید خداوند، اول خیر و صلاح شماست بعد نوبت آرزویتان است.

201- شما بعد از آرزوکردن بهترین کاری که باید انجام دهد این است که خودتان را به بالاترین سطح برای رسیدن به آرامشِ درون و احساس خوب آن هم به صورت مستمر و پایدار برسانید، آن زمان ایده ها و راههایی که شما را به خواسته و آرزویتان میرسانند از زمین و زمان شما را بمباران خواهند کرد.

202- همیشه یادتان باشد اگر دیدید شخصی بسیار ثروتمند است و آن ثروت را خودش به دست آورده است، مطمئن باشید روزی و در جایی و در لحظه ایی تصمیمی شجاعانه گرفته است. بدون غلبه بر ترس هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی آید.

203- خوب است بدانید که خیلی از کارهایِ صحیحی که در گذشته انجام داده اید ناخودآگاه مسیر الهامی بوده و شما طبق دستور قلب تان پیش رفته اید ولی امروزه آن را به حساب عقل زده اید، فقط کافیست کمی فکر کنید.

204- ایمان و باور در آرزو حرف اول و آخر را میزند و نشانه اش دقیقا احساس اطمینان، شادی و آرامش درونیِ پایدار ما به زندگیست.

205- هیچ وقت اجازه ندهید دلایلِ منطقی و استدلالاتِ درست یا نادرست دیگران، صدایی که در قلب تان فریاد می زند را خاموش کند.

206- انسان در آرامش می تواند به قسمتی از تفکراتش نفوذ کند که چندین سال طول می کشد تا در شلوغی افکار به آن جا برسد. انسان با آرامش به ژرف‌ترین و دست نیافتنی ترین مکان های عقل و قلب خود پا می گذارد و می تواند صداهایی را در آن جا بشنود یا چیز هایی را کشف کند که در هیاهوی افکار قابل شنیدن و دست یافتن نیستند.

207- این را باور کنید که داشتن ثروت و سلامتی و رشد و پیشرفت در زندگی تان یک نوع رشد طبیعی برای شما می باشد؛ مانند رشد تمامی اعضای بدن، فقط تنها تفاوت شان در این است که شما برای رشد اعضای بدنتان آرزویی نمیکنید ولی برای واردشدن ثروت به زندگی تان باید آرزویی قدرتمند کنید.

208- گاهی خداوند آرزویت را طوری می خواهد برآورده کند که هیچ عقل و منطقی نمیتواند آن را قبول کند، هیچ ماشین حسابی، هیچ کامپیوتری، نمی تواند جواب مثبت به آن بدهد و هر طور که حساب می کنید می بینید که آن ایده به کوچه بن بست می رسد.

209- واقعاً که انسان با تمرکز می تواند کوه را سوراخ کند، سنگ را آب کند و تکّه ای از آسمان را هدف بگیرد؛ ولی لازمة اصلیِ داشتنِ تمرکز، آرامشی درونیست.

210- محاسبات و آینده نگری که الهامات در پیش بینی دارد هیچ عقل کلّی و هیچ ریاضی دانی نمی تواند حتّی ذرّه ای نزدیکش شود. گاهی آن قدر خوب و دقیق محاسبات می کند که عقل ما نمی تواند آن را درک کند و از آن جا که ما عقلمان را همه کاره می دانیم به حرفش گوش کرده و آن ایده را اَنجام نمی دهیم آن زمان میگوییم چرا خداوند به ما کمک نمی کند.

211- واقعاً بی جهت نیست که قدم برداشتن به سوی دستورات خداوند ایمانی قوی می خواهد چون شما نه تنها باید به هشدارهای مغز و چشم بی اعتنایی کنید؛ بلکه باید به انسان هایی که با سند و مدرک شما را از آن کارِ به ظاهر غلط منع می کنند هم بی اعتنایی کنید.

212- خدایی که به تو ایده و الهامی می دهد نیمه های مسیر تو را رها نمی کند و تا هر وقت که خودت بخواهی از طریق الهامات و قلبت برای تو کمک می فرستد.

213- گاهی اوقات شما در اوج آرامش الهامی را دریافت می کنید و آن کار را شروع می کنید ولی میانه های راه احساس پشیمانی و یا استرس و ترس سراغ تان می آید که چرا آن کار را شروع کرده اید، در آن زمان هرگز تسلیم نشوید و مطمئن باشید که شما قبلاً در اوج آرامش و آسایش و به صورت کاملاً درست تصمیم گرفته اید. به راهتان با تمام قدرت ادامه دهید و آن الهام را نیمه کاره رها نکنید.

214- حقیقت واقعی آن چیزیست که قلبتان میگوید نه چشمان و ظواهر.

215- انسانی با آی کیو پایین و در حد متوسط ولی با کمک گرفتن از الهامِ دل، میتواند به هر چه که بخواهد برسد.ب

216- انسان اگر آرزو کوچکی داشته باشد با کوچکترین حرکتی به ظاهر غیرمنطقی کنار میکشد ولی اگر خواسته ای را با تمام وجودش بخواهد هیچ چیزی نمی تواند جلوی او را بگیرد.

217- ما اگر بتوانیم الهاماتی که توسط خداوند به سمت ما می‌آیند را خوب متوّجه شده و به سوی آن ها حرکت کنیم، بهترین و اَمن ترین مسیر برای رسیدن به اهدافمان را پیش گرفته اییم.

218- وقتی ترست را می شکنی و مسیری را که قلبت پیشنهاد داده است را می روی، آن زمان خودِ واقعی ات و ماهیت درونی خودت را کشف میکنی و می فهمی که چقدر توانایی داشتی ولی به علّت ترس از آن ها خبر نداشتی.

219- حرکت در مسیری که قلب دستور داده دلی پر جرأت و خالی از ترس می خواهد و البتّه ایمانی از جنس فولاد.

220- یک مرز باریکی بین عقل و الهامات وجود دارد که انسانها برای پیشرفت های چشم گیر باید روی آن مرز حرکت کنند؛ یعنی هم از عقل خود کمال استفاده را ببرند و هم به صدای الهامات با جان و دل گوش دهند و فقط و فقط با آزمون و خطا میتوانند آن مرز را پیدا کنند.

221- اگر وعدة سریع پول دار شدن دیدید، در اصل کسی دیگر در حال تلاش است تا از طریق شما پولدار شود.

222- امروزه شکست اکثریت مردم در کسب و کار، عجله در شروع کاریست که به خاطر ثرروت نهفته در آن کار دارند، نه علاقه به خود آن کار و خدمتی که باید ارائه دهند.

223- عقل و چشم طبق ضوابط و شرایط موجود نظر خودشان را اعلام میکنند ولی قلب و الهامات اصلا اینطور نیست، حقیقت مطلق را می بیند حقیقتی که پشت ظواهریست که عقل و چشم می بینند.

224- در جهان انسان می تواند از دو طریق به خواسته و آرزوی خود برسد؛ اوّل اینکه خودش کار وکوشش کند؛ دوم این که در شرایط احساسی و ارتعاشی قرار بگیرد که ثروت به سمت او بیاید، حال انتخاب با خودِ شماست…

225- پولی که کم باشد ولی نیت خیر و نیکی پشتش باشد یعنی هم از گیرنده هم از دهنده، به این سادگی ها تمام نمی شود و یا در راه بیهوده خرج نمی شود و برای شما پر از منفعت و برکت است.

226- دقّت و قدرت الهاماتِ قلبی آن چنان بالاست که وقتی فردی با صدای شنیده شده از الهامات حرکت کرده و نتیجه میگیرد، دیگران فکر میکنند که معجزه ای در زندگی او رخ داده است. هیچ انسان، هیچ کامپیوتر، یا هیچ اقتصاد دانی نمیتواند حتّی ذرّه ای نزدیک به قدرت الهامات شوند.

227- خداوند بهترین نوع از خواستة ما را در درست ترین زمان ممکن که به نفع ماست تقدیمِ ما می کند.

228- یادتان نرود که اگر قرار باشد ثروت و موفقیت فقط به سمت انسان هایی برود که قدرت بالایی در عقل و ریاضیات و درک و منطق دارند؛ دیگر هیچ وقت هیچ انسانی با عقل و درک معمولی نمی توانست ثروتمند شود و تمامی پول داران دنیا ردیفان اوّل مدرسه یا دانشگاه می بودند.

229- همه ما انسان ها لیاقتِ خواسته های بزرگمان را داریم منتها باید این لیاقت مادرزادی خام را در وجودمان رشد و پرورش دهیم تا به کمال و شکوفایی برسد، دقیقاً همان چیزی که قانون خدا برای ما می خواهد.

230- سعی نکنید فقط پولدار شوید چون آن زمان فقط پول دارید، سعی کنید ثروتمند شوید زیرا وقتی ثروتمند شوید نه تنها شما پول دار شده اید بلکه دنیایی از شعور، درک، فهم، عقل و لیاقت را هم به دست آورده اید که اینها قطعا برای نگه داشتن آن پولتان بسیار حائز اهمیت است. همیشه از خدا ثروت بخواهید نه پول، پول به دست آوردنیست ولی ثروت ساختنی.

231- انسانِ خردمند دو مشاور در وجودش دارد دو مشاوری که هیچکدام از دیگری برتری ندارند یعنی عقل و احساس، که هر کدام در زمان خودشان بهترین کمکها را به انسان میکنند.

232- فقر بد است هیچ شکی هم در آن نیست ولی بدتر از آن ثروتیست که از راه نادرست به دست بیاید.

233- پول سراغ کسی میرود که مستحق نگه داشتنش باشد نه سراغ کسی که نتواند آن را نگه دارد. پول اگر از راه درست جهان وارد زندگی شما شود با ثبات می ماند ولی ثروتی که غیر طبیعی و شانسی وارد زندگی شما می شود مانند حبابی در هوا میماند که هر لحظه باید منتظر ترکیدنش باشید.

234- یکی از اصلی ترین علّت هایی که ما در زندگی می ترسیم عدم آگاهیست. دقیقاً زمانی که ما در مورد چیزی اطلاعی نداریم ترس سراغ ما می آید. ترس همیشه سراغِ انسان نامطلع میرود و هیچ وقت سراغ انسان آگاه نمیرود.

235- خداوند آرزوی ما را در دست انسانی که خودش فرستاده است قرار می دهد و چقدر خوب می شد تا هر انسانی را فرستاده و دستی از سمت خدا ببینیم که به کمک ما آمده است.

236- پول در آوردن یک بحث است نگه داشتن آن هزاران بحث، شما اصلاً نباید فکر پول در آوردن سریع باشید باید فکر نگه داشتنِ پایدار آن هم باشید.

237- عشق در وجود ما یک قٌلدٌر به تمام معناست، یک جنگجوی قدرتمند در جسم ماست، جنگجویی که قدرت مغز را صد برابر و قدرت چشم و گوش را بسیار بالاتر از قبل می کند، جنگجویی که فقط بردن و پیروزشدن ما برایش مهم است کارِ ما فقط باید بیدارکردنِ این جنگجو در وجودمان باشد.

238- برای به دست آوردن خواسته و آرزوهایِ خود زود کوتاه نیایید و واقعاً سمج و بدپیله باشید و تا آخرین نفس بجنگید، آن زمان می بینید آن درِ فولادینی که هر چه می‌کوبیدید باز نمی شد، با اصرار و سماجت شما چطور از جا کنده میشود.

239- همیشه این سؤال ها را از خودت بپرس که تو برای زندگی چه کاری کرده‌ایی؟ آیا تو شاد بوده ای که زندگی برای تو شادی بیاورد؟ از خودت بپرس آیا از همان چیزی که داری لذّت برده ای تا جهان آن لذّت را افزایش دهد؟ از خودت بپرس آیا از انتهای وجودت تا به حال آرزویی کرده‌ایی که دنیا آرزویت را به تو بدهد؟

240- پول باید دٌرست، اصولی، پاک، منزّه و به صورت منظّم و همچنین خدمتی که در قِبالش انجام می‌دهیم وارد زندگی ما بشود اگر غیر از این وارد شود همین طور هم بیجهت خارج می شود و دوام زیادی ندارد.

241- این را مطمئن باش که تا درخواستی نباشد جوابی نمی آید. پس همیشه قبل از اینکه بگویی چرا هیچ چیزی ندارم اول نگاه کن ببین که آیا از اعماق قلبت چیزی را طلب کرده ایی یا خیر.

242- انسانی که عشق زیادی به خواسته و آرزوهایش دارد، غرور و سٌستی اش را برای به دست آوردن آن خواسته و آرزو زیر پاهایش له می کند و حرکت می کند ولی انسانی که به خواسته هایش هَوَس دارد در مانعاتی مثل غرور و تنبلی میماند و شکست میخورد.

243- قدرت عشق و اشتیاق بر تمامی احساسات منفی آدمی پیروز می‌شود. بر احساسِ غم، تنبلی، خودکم‌بینی، بر احساس کمبود اعتماد به نفس، ترس و حتّی بر احساس پر قدرت گناه، هیچ نیرویی جرأت نزدیک شدن به عشق و علاقه را ندارد. وقتی عشق وارد می‌شود تمامی ناتوانی‌ها مجبورند که تسلیم شوند و راه را برای انسان عاشق باز کنند.

244- بی عشق زندگی کردن آرام آرام قلب را از کار می اندازد و روح و جسم را همانند کاغذی مچاله، بی مصرف می کند و انسان را بدون آنکه قلبش از کار بیفتد، میکشد.

245- تنها عشق است که میتواند تخیلی صحیح را به جریان بیندازد اگر غیر از این باشد تخیل شما توهمی بیش نیست. اولین لازمه تخیلِ صحیح، عشق و علاقه به آن خواسته و آرزوست زیرا در آن زمان است که تخیل و تجسم همانند سایه‌ایی شما را تعقیب خواهند کرد و مرتبا در ذهنتان به صورت بداحه چه بخواهید چه نخواهید می‌آیند و میروند.

246- هیچ انسانی در دنیا تنبل و تن پرورده نیست؛ فقط چون در جای درست خودش قرار ندارد این طور به نظر می رسد.

247- هر وقت اتفاقی، انسانی، ناخواسته‌ایی و هر خوبی و بدی وارد زندگی‌ات شد، بدان که خودت آن را در زمانی دور یا نزدیک طلب کرده بوده‌ایی.

248- اگر میخواهی معجزه را در زندگی ات ببینی باید به معجزه اعتقاد داشته باشی آن زمان میبینی که همه زندگی معجزست. یادت نرود معجزه برای کسی رخ میدهد که به آن اعتقاد داشته باشد.

249- بزرگترین خواسته ما در این دنیا بسیار کوچک است و این ما هستیم که آن آرزو را بزرگ می بینیم، بهترین کار این است که خواسته مان را تا میتوانیم در ذهنمان کوچک کنیم، ذهن ما فقط میتواند ما را به چیزی برساند که کوچکتر از تصور ماست.

250- هر چه خواستن آرزو در وجودتان شدیدتر باشد، حواس پنج گانة شما برای دریافت اِلهامات و ایده هایی که مرتبط به آرزوی تان است قویتر و گیراتر می شوند.

251- شکرگزاری درگفتار و رفتار نیست شکرگزاری در اندیشه و احساست رخ میدهد. تو اگر با دیگران و خودت مشکل داشته باشی و در صُلح نباشی حتی اگر روزی هزاران بار خداوند را هم شٌکرکنی باز هم تو انسانی ناشکر هستی، خداوند احساس ما را متوجه میشود نه کلام و رفتارِ ما را.

252- بزرگترین درسی که در زندگی آموختم این بود که تنها حق من بر دیگران درس گرفتن از آنهاست.

253- وقتی شما چشم و اُمیدتان فقط به انسان ها باشد و آن ها را در زندگی‌تان بُت کنید، امکانِ این که هر لحظه پشت تان را خالی کنند بسیار زیاد است.

254- اگر تمام راه‌ها و درها بسته شدند نااٌمید نشوید، اگر هر چه کوبیدید در باز نشد باز هم اصرار کنید، ایمان زمانی که عقل از کار می اُفتد و همه چیزی غیرمنطقیست و هیچ اُمیدی نیست تازه شروع می شود.

255- این را با تمام وجودت بپذیر که وجود ما در این جهان بی علّت نیست تمام ما فرشتگانی هستیم که به موقع‌اش که حتّی خودمان هم خبر نداریم به هم نوع خود کمک میکنیم و مأموریت خود را در این کرۀ خاکی اَنجام می دهیم.

256- پایدار و سمج بودن و تا آخرِ مسیر راه را ادامه دادن، نشانۀ ایمان است کسی که راهی را که معلوم نیست آیا به سرانجام می رسد یا خیر ولی باز آن را تا اِنتها پیش می رود، ایمانی از جنس فولاد دارد.

257- موفقیت برای باهوشها یا زرنگها نیست، موفقیت فقط برای سمج ها و پرتلاشهاست. شما اگر دنیایی از هوش و ذکاوت باشید ولی همت و اراده نداشته باشید خیلی زود در آینده تسلیم خواهید شد چون مشکلاتی در آینده سراغ تان می آید که از هوش و ذکاوت شما قویترند و فقط سماجت و پایداری شماست که حریف این مشکلات می شود.

258- خداوند نه در آسمانهاست نه در دوردستها، بلکه در قلب ماست. خداوند جایش ثابت است و این نگاه و باور ما به خداست که باعث می شود او را دور یا نزدیک ببینیم.

259- وقتی شما فکر میکنید که به خداوند وصل شده‌اید ولی شک و تردید دارید که آیا او اصلاً میتواند خواسته‌تان را بدهد یا نه، شما فقط وقت خود را تلف کرده اید، خداوند به کسی که باورش ندارد کمک نمیکند. اوّلین لازمة نمایان شدن قدرت خداوند در زندگی‌تان، باور قلبی محکمی به وجود اوست.

260- انسان وقتی عشق و شور و علاقه در وجودش بالا باشد تمام عضلاتش مثل برده‌ایی فقط اطاعت امر کرده و خستگی را کنار میگذارند و مطیعِ دستورِ قلب می شوند.

261- موفقیت به سمت انسانهای با ارزش میرود و از انسانهایی که برای خودشان ارزشی قائل نیستند فراری است.

262- اگر از مشکل فرارکنی تو را تعقیب خواهد کرد اگر روبرویش وایستی، قویتر و بزرگتر خواهد شد بهترین راه‌حل کنارآمدن با آن مشکل است.

263- یکی از نشانه های بزرگِ وصل شدن ما به خداوند، برآورده نشدن بیشتر آرزوهای ما از سمت اوست.

264- کسی که با باورِ قلبیِ محکمی و پر از احساسِ لیاقت آرزوی خود را از خداوند طلب می کند؛ در واقع در حال نشان دادنِ اندازة ایمان فراوانش به خداوند است.

265- تنها یک چیز می تواند استعداد درونی‌ات را استخراج کند و آن چیزی نیست جز، رفتن به سوی حرفه و کاری که عاشقش هستید.

266- اگر رسیدن به خواسته و آرزویی به دلت اُفتاد، مطمئن باش که تو لیاقت و شایستگی آن آرزو را داری. تو الان به این علت به آن خواسته نمیرسی چون باید این لیاقت و شایستگیِ خام را رشد و پرورش دهی تا به کمال برسد.

267- قدرتمندترین عاملی که میتواند انگیزه شما به سوی حرفه و کار ببرد و محرک شما باشد،  فقر و بی‌پولیست.

268- خداوند بی‌نهایت بزرگ و نامحدود است؛ ولی به اندازة ایمان و نگاهِ تو بزرگ و کوچک می شود. اگر می‌خواهی خدا را در زندگی‌ات بزرگ و قدرتمند و پر از معجزه ببینی، باید از اعماق وجودت او را پرشکوه و نامحدود تصورکنی.

269- ما از بین دو تریلیون اسپرم به این دنیا آمده ایم و این کاملاً به خودمان بستگی دارد که این اتّفاق را خوش شانسی بدانیم یا بد شانسی.

270- من شکرگزاری واقعی را فقط در حالت احساسی میبینم که شما به کل قدی آرزوهای خود را بزنید و با تمام وجود از همین زندگی فعلی تان لذت ببرید. منظورم این نیست که نا اٌمید بشوید و با آه و حسرت بگویید من دیگر قیدش را زدم نه اصلا، بلکه آنقدر این زندگی فعلی به شما خوش بگذرد که دیگر نیازی به آرزوهای بزرگتر و زندگی بهتر نداشته باشید. این بالاترین سطح و قدرتمندترین دستورالعمل برای شکرگزاری حقیقیست که تعداد کمی موفق به انجام آن میشوند و اگر این اتفاق بیفتد خواسته های قلبی و قبل شما با سرعت سرسام آوری به سوی زندگی شما سرازیر خواهند شد.

271- هیچوقت مثل یک کفش پاشنه خوابیده نباش که هر کی از راه رسید تو رو بپوشه و بره. همیشه مثل کفش پاشنه بلند باش که هر کسی خواست بپوشتت جلوت خم بشه و با احترام باهات برخورد کنه. این احترام و خودت باید برای خودت بسازی. یادت باشه توی زندگی به اولین نفری که باید احترام بزاری شخص خودته…

272- هستی و هویت واقعی یک انسان در اوج سختی و مصیبت مشخص میشود. میلیونها زغال سنگ در اوج فشار و سختی تبدیل به سنگی بی‌اَرزش میشوند ولی فقط تعداد کمی از آنها تبدیل به اَلماس میشوند. اوج فشار و سختی روزگار یا از تو فولادی محکم میسازد یا نابودت میکند و این اتفاق به میزان تحمل و طرز نگاهت به مشکلات بستگی دارد.

273- در این جهان همه چیز در حال تولد و به دنیا آمدن است، همه چیز، از ستاره‌ها گرفته تا کهکشانها، انسانها، حیوانات، گیاهان، و حتی سلولها و مولکولها، ولی به نظر من بهترین تولد، تولد اندیشه و افکار پاک و تمیز است، زیرا با این تولد تمام تولدهای بعدی انسانی، مٌثمرثمر و پسندیده خواهند شد.

274- من معتقدم فرهنگ و دَرک و شعورِ مردم یک جامعه از بزرگترین و اَصلی‌ترین علتهای رشد اِقتصادی آن کشور میباشد. شما کشوری را پیدا نمیکنید که مردمانش با فرهنگ باشند ولی اقتصادش مریض باشد. از طرفی امکان ندارد کشوری را پیدا کنید مردمانش فرهنگ و درک و شعور پایینی داشته باشند ولی اقتصادش قدرتمند باشد. فرهنگ و اقتصادِ قوی به هم چسبیده‌اند و نبودِ هر یک، بودن آن یکی را نقض میکند.

275- من فقط شکست را در یک چیز میبینم و آن زمانیست که انسان از آموختن دست میکشد و متاسفانه این عدم آموختن در انسانهای مغرور به وفور دیده میشود. پس اگر میخواهی برنده باشی اول دنبال آموختن از هر چیزی و هر کسی باش.

276- نشانه پدر و مادر ناآگاه این است که خودشان کار خطا میکنند و بعد میخواهند بچه را درست تربیت کنند. شما اصلا لازم نیست کودکتان را تربیت کنید، شما باید خودتان را تربیت کنید. پدر و مادران اگر خودشان را صحیح تربیت کنند، ناخواسته بالاترین و بهترین سطح آموزش و تربیت را به فرزندانشان تحمیل کرده‌اند.

277- من معتقدم شخصیت برای انسان همه چیز است، ولی اگر انسان برای به دست آوردن شخصیت، هویت واقعی خودش که در درونش بوده است را از دست بدهد، آن شخصیتِ تازه هیچ ارزشی ندارد.

278- از دستاورد و نشانه وصل شدن ما به خداوند به 5 خصلت که در درون ما ایجاد میشود میتوان اشاره کرد. (شجاعت) (مهربانی) (صبر) (آرامش درونی) (بخشش) اگر ما اِدعا میکنیم که خداپرست هستیم ولی این خصلتها را در درون خود نداریم حتی اندک، باید یه بازنگری کلی به دیدگاه خود نسبت به خداوند بکنیم.

279- وقتی خمیری را برای پختن نان داخل تنور میکنند آن خمیر خوب میداند که باید مقداری دردِ ناشی از حرارت آتش را تحمل کند تا پخته شود و بتواند از تنور خارج شود. ولی اگر آن درد مقطعی حرارت را تحمل نکند در حسرت نان شدن و به کمال رسیدن خواهد ماند و حرارتهای کوچکتر بالاخره او را در دراز مدت میسوزاند. پس لازمه آزادی و رها شدن، تحمل کمی درد است.

280- اگر بخواهم یک نصیحت به جوانان بیست تا سی سال بکنم این است؛ زمان برای شما با دو برابر سرعت در حال گذر است.

281- از نشانه‌های شخصیت سست و ضعیف، همین و بس که دیگران را داوری کند.

282- برای خوب فهمیدن و دَرکِ واقعی زندگی، باید از سمت اجتماع و مردم، خورد و له و تحقیر شویم و دوباره بلند شویم. درس و دانشگاه‌ انسان را تربیت نمیکند.

283- از یاد نبرید که در هر عرصه‌ایی خواستید وارد شوید از ورزش و هنر گرفته تا درس و دانشگاه یا حتی علم و دین، واجب ترین چیزی که باید همیشه همراه خود داشته باشید و به آن برسید شادی است. در واقع ما تمام تلاشمان را برای رسیدن به همین شادی انجام میدهیم زیرا بدون داشتن شادی زندگی به طرز ترسناکی غیر قابل تحمل میشود. فقط از یاد نبرید که برای رسیدن به شادی وجدان خود را نکٌشید.

284- دستاورد نخواندن نادانیست و دستاورد تفکرِ بدون خواندن، جهل است. و وقتی انسانی افکار درون مغزش را که یک طرفه و بدون مطالعست، در زندگی اش اجرا کند ناخودآگاه و بدون آنکه بداند، ظالم خواهد شد.

285- نگه داشتن دائمی پولی که یک شبه و اِتفاقی در زندگی‌تان وارد شود ولی شما در حد و اندازه آن پول نباشید، اَمریست محال، از این تفکر غلط خود را بیرون بکشید.

286- تو اول باید بهشت رو توی ذهنت تصورکنی و توی ذهنت به بهشت برسی و اگه تو ذهنت اونم به مدت طولانی با اون بهشت زندگی کردی، آرام آرام بهشت واقعی وارد زندگیت میشه.

287- من با کسی که میخواد با من هم صحبت بشه ولی خودش رو بالاتر یا پایین‌تر از من میبینه، هیچ صحبتی ندارم.

288- انسان کشاورز است و افکارش بذرهاییست که میکارد و زندگی فعلی‌اش، محصولاتش هستند.

289- من معتقدم فقط یک معلم از تجربه سازنده‌تر است و آن تحقیر شدن است. تحقیر، اوج قدرت و آخرین تیرِ روزگار برای آموختن درس زندگی به ماست. انسانی که در اجتماع و روابط از سمت دیگران تحقیر می‌شود و شخصیتش خورد و له می‌شود، بالاترین درس و سطح آموزش را فرامی‌گیرد و اگر بتواند از این معلم سخت‌گیر خوب بیاموزد و دوباره بلند شود، محال ممکن است آن کار قبل را تکرار کند. تجربه خیلی خوب است؛ ولی متأسفانه قدرت کافی ندارد و انسان جایزالخطا مجدداً آن را تکرار می‌کند. به همین منظور، تحقیر آن هم توسط انسان‌های اطراف از راه می‌رسد و با چهره‌ای زشت و وقیح، قوی‌ترین درسش را به انسانی که مکرراً مرتکب اشتباه می‌شود، تحمیل می‌کند.

290- اگر میخواهی به موفقیت های عظیمی دست پیدا کنی باید همان اشتیاق سوزانی را داشته باشی که یک انسان نجات یافته از مواد مخدر در زمان ترک اعتیاد داشته است.

291- هر موقع صحبت از انرژی به میان آمد فقط یک چیز را در ذهنتان تداعی کنید و آن این است: (انرژی همه چیز است)

292- یکی از اصلی ترین علتهای که انسانها دست به دزدی و کارهای خلاف در جامعه میزنند، این موضوع است که قبول ندارد ثروت و نعمت فراوان را هم میشود از راههای درست و صحیح به دست آورد.

293- بزرگترین حماقت، دل سوزاندن برای کَسیست که خودش برای خودش دل نمیسوزاند.

294- برای رسیدن به بزرگترین آرزوها، اول باید آن آرزو را در ذهنتان به اندازه یک سنگ ریزه کوچک کنید. ذهنِ ما فقط میتواند ما را به چیزهایی برساند که کوچکتر از تصورش باشد نه بزرگتر.

295- تنها یک نیرو از تجربه، موثر و قوی‌تر است و آن تحقیر شدن است.

296- کلمه گذشت و بخشیدن فقط در زمان اوج انتقام و قدرت است که چهره زیبای خودش را هویدا و نمایان میکند. در غیر این صورت لغتی ساده است.

297- من سالهای سال روی کلمه ایمان تحقیق کرده‌ام و اگر بخواهم خیلی خلاصه ایمان را توضیح دهم می‌گویم. در تاریک‌ترین، سخت‌ترین، نشدنی‌ترین، سیاه‌ترین و محال‌ترین روزهای زندگی‌ات باز هم اُمیدت رو از دست نده.  معجزه در کمتر از ثانیه میتواند در زندگی‌ات رخ دهد.

298- من خدا را از نشدنهای زندگیم بیشتر و بهتر شناختم تا شدنهای زندگیم.

299- غربت، مزه و بو و معنی متفاوتی برای کسی که دل میکند و میرود با کسی که به دلخواه خودش میرود، دارد.

300- حضورِ خدا در زندگی‌مان را نه میشود فهمید، نه میشود توضیح داد، نه میشود احساسش کرد و نه میشود با علم و دانش اثباتش کرد، حضور خدا را فقط و فقط باید تجربه کرد.

301- یکی از عجایب دعا در اینه که تمام دعاهای ما چه شَر باشند چه خِیر،  اول از زندگی شخص خود ما گذر میکنند.

302- گاهی اعتقادی داری که صحیح و درسته. اگه کل مردم جهان هم مخالف اعتقاد تو بودند، باز هم سر اعتقادت بایست. حتی اگه به قیمت از دست دادن پاهات تموم بشه.یادت باشه گاهی امکان داره یک میلیارد انسان هم چیزی رو قبول داشته باشن که غلطه.

303- اگه حرفی که میزنی درسته، گاهی این امکان وجود داره که کل مردم زمین هم حرف تو رو رَد کنن. ولی این اصلا دلیل بر این نمیشه که حرف و اعتقاد تو غلط باشه. گالیله میگفت زمین میچرخه ولی کل مردم جهان حرف گالیله رو قبول نداشتن.

304- تو با تنها کسی که باید رقابت کنی صدای شخص خودته‌ نه انسانی دیگه. تنها پیروزی تو باید بر صدای درون خودت باشه که فریاد میزنه: تو نمیتونی و موفق نمیشی.

305- تو اصلا لازم نیست کسی و از زندگیت حذف کنی. تو خودت رو از لحاظ شخصیت و اخلاق و سطح علم و دانش بالا ببر، اون زمان قانون جذب حاکم بر جهان، انسانهای بدرد نخور رو از زندگیت بر میداره. انسان اگه خودش در سطحی پایین باشه، انسانهای سطح پایین هم در اطرافش زیاد میشن.

306- در ازدواجی که عشق نباشد قطعا انسانی با نام عشق وارد آن میشود.

307- آن‌ چیزی که باعثِ رفتنِ انسان به سوی ثروت و پول میشود، زندگی ایده آلِ آینده نیست بلکه تنفر از فقر است.

308- کسی که گُلی را دوست داشته باشد آن را میچیند و میبَرَد. ولی کسی که عاشق گلی است آن را بدون چیدن، آب میدهد و نگاه میکند. غریزه و فطرتِ دوست داشتن، گرفتن و تصاحب کردن است. ولی باطن و سرشتِ عشق، محبتی بدون قید و شرط است.

309- بعضی‌ از انسانها با یک تلنگُر از دیگران، درس می‌گیرند و راهِ خود را عوض میکنند. بعضی‌ها با یکی دوبار اشتباه، تجربه می‌آموزند و مسیر خود را عوض میکنند.ولی بعضی‌ها حتما باید خورد و لِه و حقیر شوند تا به راه درست بروند. تحقیر، قدرتمندترین آموزگار بشر است.

310- اگر از من بپرسند برای نوشتن کتاب باید استعداد داشت یا دانش؟ میگویم هیچکدام. کتاب‌نویسی فقط و فقط همت میخواهد و اِراده. زیرا تلاش با خودش دانش، استعداد و هوش و کلمات را از اعماق مغز و قلبت بیرون میکشد و به تو هدیه میدهد.

311- اگر شخصی با همه انسانها خوب و سرشار از مهربانی و نیکیست ولی برای ما یک نفر خودخواه و جاه طلب است، مطمئن باشید ایراد کار نزد شخصِ خودِ ماست و این ایراد در افکار و اندیشه‌ایی که راجع به آن شخص دَر سَر می پرورانیم است.

313- این دنیا دنیای یادگاریهاست. هر کسی از خودش یادبودی میگذارد و میرود. یکی با کردار و گفتارِ زشتش، دیگری با محبت و مِهرش، یکی با هنر و صدایش، دیگری با علم و دانشش.  ولی من دوست دارم اندیشه‌هایم را روی کاغذ به یادگار بگذارم و بروم.

314- مشکلات توی زندگی ما همیشه هستند ولی نحوه برخوردِ ما که از طریق اندیشه و گفتارمون با این مشکلات صورت میگیره، باعثِ کم و زیاد شدنِ اون مشکلات توی زندگی آیندمون میشه.

315- زندگی تو به سمتی میره که افکارت میره. اگه به موضوعی که چه دوسش داری‌ چه دوسش نداری اندیشه کنی، زندگیتم میره به همون سمت.

316- اون زندگی دلخواهِ در آینده تو نیست که باعث میشه تو شاد بشی، بلکه این شادیه الان توست که باعث میشه به زندگی دلخواهت برسی. این زندگیِ فعلی تو نیست که باعث شده تو الان غمگین باشی، بلکه اون غم و اندوهِ گذشته تو بوده که این زندگی پر از غمِ فعلی رو برات به وجود آورده

317- گونه انسان طوری خلق شده که در سختی و مشکل بیشتر به سوی پیشرفت و موفقیت حرکت میکند تا در زمانی که در آسودگی و راحتیست.

318- اگه بخوام قانون جذب و خیلی خلاصه توضیح بدم، اینه: اگه تو با گفتار، افکار و احساست به سمت هر چیزی بری، اون چیز هم توی دنیای واقعی به زور میاد تو زندگیت، حتی اگه خودتم نخواهی.

319- توی قانون جذب، کلام ما ۱۰ تا ۲۰ درصد ارتعاش میفرسته، افکار ما ۵۰ درصد ارتعاش میفرسته و احساس ما ۱۰۰ درصد. پس شدیدا مراقب احساستان باشید.

320- تخیل در یک صورت صحیح است، در صورتی که بداحه و با تکرار فراوان در مغز شما بیاید و برود. اگر این اِتفاق رُخ دهد واقعیت هم بعد از مدتی از راه خواهد رسید. تخیلی که با زور در ذهنتان بیاید در دنیای واقعی سراغتان نمیاید.

321- وقتی از خدا حرف میزنی، اگه شنونده نتواند تجلی و پرتو خدا را در چهره و کلام تو ببیند، تمام صحبتهای تو پوچ و واهی بوده.

322- اون زندگیِ دلخواهِ آینده تو نیست که افکارِ شاد واست میاره، بلکه افکارِ شادِ الانت هست که زندگی دلخواهتو میسازه.

323- اگر به من بگویند واضح‌ترین نشانه انسانِ عاقل یا جاهل در چیست؟ میگویم: پذیرش یا عدم پذیرش در دریافت نصیحت.

324- یکی از عجایب ایمان به خداوند اینه که ایمان تقلیدی نیست یعنی ایمان برای هر کسی شکل و شمایل متفاوتی داره. ایمان و نمیشه از کتابها بخونی و تو زندگی خودت اجرا کنی.  ایمانتو خودت باید با صبر و اعتمادهای فراوان برای شخص خودت بسازی.

325- مهر و محبت، ساده‌ترین، کارآمادترین، موثرترین و نیرومندترین قدرتی است که در وجود انسان نهفته شده است ولی افسوس که کمتر انسانی از این نعمت و قدرت خدادادی استفاده میکند.

326- هیچ‌وقت یک عامل باعث موفقیت نمیشه. چندین عامل وقتی با هم ترکیب میشوند انسان موفق خواهد شد. از عاملهای موفقیت میتوان به استعداد، تغییر‌نگاه، تلاش، علاقه، استقامت، اراده، خودباوری، محیط، شجاعت، صبر، توکل، تعهد، تواضع، انگیزه و نظم اشاره کرد ولی اصلی‌ترین عامل‌ها، خودباوری و استقامت در تلاش هستند.

327- وقتی انسان از درون با خودش صلح باشد و احساس خوبی به خودش و دیگران داشته باشد، تمام خیانتها، تهمت‌ها و آزارهای دیگران روی او هیچ تاثیری ندارد. ولی اگر از درون با خودش مشکل داشته باشد همه چیز او را آزرده میکند حتی صدای خنده‌های یک کودک هم او را زجر میدهد.

328- چهره واقعی شخصیت یک انسان در نحوه برخورد او با انسانهای بی‌پول و بی‌کَس و درمانده هویدا میشه.

329- یکی از بهترین و تضمینی‌ترین راه‌های رسیدن به خدا، رسیدن به فریاد بنده خداست.

330- انسانهایی که اشتباهات دیگران را به آنها گوش زد میکنند کمیابند. و انسانهایی که این اشتباهات را پذیرش کرده و خود را اصلاح میکنند نایاب.

331- یکی از مانعاتی که باعث خودسازی شخصیتِ انسان میشود، غرورِ کِذبِ او نسبت به نصیحت شنیدن است. اگر انسان این غرورِ غلطش را خُرد و له کند، شخصیتش شدیدا تمایل به رشد و فزونی دارد.

332- نادانان آنچنان با شتاب به سوی خوشبختی حرکت میکنند که با بدبختی تصادف می‌کنند. شتاب برای رسیدن به خوشبختی یعنی:  غصه خوردن برای مال دنیا، حرص زدن برای پول بیشتر، لذت نبردن از زمان حال، وجود خود را نادیده گرفتن و غیره…‌

333- هنگام دعا کردن سه چیز همراه خودت داشته باش.

 1. دعایی کاملا مشخص و از انتهای قلب.

2. یقین و اطمینان برای به ثمر نشستن آن دعا

3. رها و واگذارکردنِ همان دعا به خدا.

334- بعضی چیزها قدیمیش خوبه مثل دوست. بعضی چیزها هم جدیدش خوبه مثل تعقل و اندیشه.

335- بعضی چیزهارو نمیشه توصیف کرد حتی نمیشه دربارشون با دیگران حرف زد. چیزهایی که جز واجب ترینهای زندگی ما هستند مثل: (احساس، عشق و خدا)

336- این موضوع که خداوند در مغز و ذهن ما نمیگنجد و غیر قابل وصف و توصیف است، بهترین نشانه برای اثبات اوست.

337- وقتی کسی میتونه تورو خوشحال کنه، همون طرف هم میتونه تورو ناراحت کنه. پس شادی و ناراحتیت رو از سمت انسانها بردار و وابسته به خودت کن. شادی باید از درونت نشات بگیره چون اگه غیر از این باشه باید تا آخر عمرت دنبال شادی اونم از سمت انسانهای اطرافت بگردی.

338- ارزش واقعی عشق به میزان اندازه و قدرت آن نیست بلکه به مدت آن است.

339- اگر میخواهی نزد دوستانت عزیز باشی طوری رفتار کن که انگار آنها از تو عاقل‌تر و آگاه‌ترند. و اگر میخواهی دوستانت از تو دور شده و به تو حسادت کنند، توانمندیهای خودت را نشان بده‌. و اما اگر میخواهی دوستان واقعی‌ات را بشناسی، خودت باش.

340- من برای قطع درخت هیچوقت به اندازه و بزرگی درخت نگاه نمیکنم در واقع نمیتوانم نگاه کنم زیرا تمام نگاهم روی تبر و قدرت دستانم است.

341- رنج و مشکل همان آموزگار مهربان است. منتها این بار با چهره ایی زشت و وقیح خودش را وارد زندگی ما میکند. اما باز هم این آموزگار هدفش کمک به ما و بیدار کردن ماست.

342- اگه میخواهی برنده باشی، اول باید توی ذهنت برنده باشی. تو اگه دنیایی از زور و قدرت و استعداد توی مغز و جسمت داشته باشی ولی توی ذهنت برنده نباشی، تو اول و آخر بازنده ایی.  همه چیز اول از دروازه ذهن گذر میکنه همه چیز……

343- من از چیدن گل و رفتن خار توی دستم فهمیدم، چیزهای با ارزش بها داره و باید بهاشو پرداخت کرد.

344- من ایمان را از لاکپشتی کوچک که تازه سَر از تخم در آورده بود و بدون آنکه از دریای به آن بزرگی بترسد واردش شد، آموختم.

345- وقتی میبینید هیچ چیز توی زندگی‌تان سر جایش نیست و با هیچکسی سازگاری ندارید و با همه قطع امید کرده‌ایید و حال و احوال درونتان خراب است، فقط یک راه برایتان باقی میماند راهی که از همان اول باید میرفتید و نرفتید و آن پناه بردن به کتاب است.

346- هیچ نیرویی همانند حَسَد و مصیبت و تنگدستی نمیتواند هویت و هستی حقیقی یک انسان را نشان دهد.

347- بدشانسی سراغ کسی میرود که او را صدا کند. حال این صدا هم میتواند به صورتِ افکارِ ارتعاشِ صداکننده فرستاده شود و هم میتواند به صورت کلامی و فیزیکی. به هر حال اِقبالِ بد و اِقبالِ نیک منتظر کسیست که او را صدا میزند.

348- آرامش و سکوت تنها دریاییه که اگه توش غرق بشی، به بهترین ساحل ها خواهی رسید

349- انسانی که در اعتماد به نفس افراطی است  و بیش از حد خودش را باور دارد یا با سَر به زمین میخورد یا بال در می‌آورد به اوج آسمانها میرسد. هیچ میانه و حد وسطی برای این چنین شخصیتی وجود نخواهد داشت.

350- اگر میخواهی دوستان عاقل و نادانت را بشناسی، به تمام دوستانت کارهای خطایشان را نشان بده آن زمان با واکنشی که نشان میدهند عاقل‌ها و نادانها مشخص میشوند.

351- اگر موفقیت و پیروزی یه درخت عظیم و تنومند باشه، نظم و انضباط، زمینِ زیرِ اون درخته. پس اول زمینتو محکم بساز تا بتونی درختی تنومند و استوار اونجا بکاری

352- این که مشهور و محبوب باشی خیلی خوبه. ولی اینکه توسط چه دسته از مردم و چه شخصیتهایی از جامعه شناخته بشی، خیلی خوبتره

353- من معتقدم فقط یک نیرو میتواند موفقیت و شکست افراد رو تضمین کند و آن میزان اندازه عشق و اشتیاق آنها به حرفه و کارشان است.

354- سعی کنید در زندگی درکتان را بالا ببرید نه سوادتان را. درک چیزی فراتر از علم و دانش است. درک یعنی آگاهی، بینش، فهمیدن، دیدن صحیح، حس کردن، درک یعنی تشخیص صدای قلب از صدای عاطفه و هَوَس

355- هیچوقت حسرت کارهایی که در زندگی کرده یا نکرده‌ایی را نخور، زمان همه چیز را نشانت خواهد داد. تمام تلاشها، غم‌ها، اصرارها، صبرها، ایمانها، مهربانی‌ها و تمام زحمات و گامهای ریز و درشتت زیر حقیقت زمان نمیتوانند پنهان شوند.

356- انسان قطره است و خدا اقیانوس. قطره برای اینکه بتواند قدرت خودش را نشان دهد نیاز به اقیانوس دارد و باید به او چسبیده باشد. در این صورت قدرت قطره که توسط پشتوانه‌اش یعنی اقیانوس انجام میشود، هویدا میشود. ولی افسوس به آن قطره که از اقیانوس جدا شود آن زمان هیچ زور و قدرتی ندارد تا شکوه و عظمت خود را نمایان کند.

357- اگر مرتبا نظرت رو درباره شخصیت و اخلاق دیگران عوض میکنی و انسانها را هر روزه جوری دیگر تصور میکنی، شخصیتی متزلزل و بی‌ثبات داری و باید خیلی روی خودت کار کنی تا به ثبات خلق و خو برسی.

358- من ثواب را در اٌمیدوارکردن انسانها و گناه را در نااٌمیدکردن آنها میدانم

359- با ارزش‌ترین چیزها برای من کتاب و شخصیت است. انسان اگر این دو را داشته باشد همه چیز را به دست خواهد آورد در واقع هر چه را که بخواهد به او تقدیم میکنند.

360- اگر از مشکل فرارکنی تو را تعقیب خواهد کرد اگر روبرویش وایستی، قویتر و بزرگتر خواهد شد بهترین راه‌حل کنارآمدن با آن مشکل است.

361- ایمان به خداوند و دوستی با او باید در زمان طولانی و شک و تردیدهای فراوان شکل بگیرد. کسانی که میگویند یک شبه به خدا وصل شده‌اند با یک اتفاق ناگوار در زندگی شان سریعا ایمان خود به خدا را قطع کرده و متوسل به نیرویی دیگر میشوند. دوستیی که در زمان طولانی و با شک و تردیدهای فراوان شکل بگیرد خیلی عمیق‌تر و ماندگارتر خواهد بود.

362- هر چیزی که خودتو به خودت نزدیکتر میکنه، همون تورو به خدا هم نزدیکتر میکنه. تو اول باید خودتو بشناسی تا بعد خدارو بشناسی چون بخش اعظمی از خدا توی وجود خودته.

363- انسان ماندن در دنیایی که دائما تلاش میکند خوی حیوانی ما را بیرون بکشد، اوج پاکیست.

364- هیچوقت برای رسیدن به کسی او را التماس نکن، عشق اگر بخواهد بیاید خودش میاید آن هم از نوع بهترینش. التماس فقط تو را بی ارزش میکند.

365- تا وقتی وارد حرفه و هنری که دوست داری نشوی متوجه سهل و آسان بودن آن نخواهی شد همه چیز از دور ترسناکه همه چیز. اقدام و حرکت، صدایی را به گوشت میرساند و آن صدای خرد شدن ترس است.

366- تا وقتی قدر موقعیت و فرصتها رو ندونی اونها قدر و ارزش تو رو نمیدونن. هیچ چیزی بی‌ثبات‌تر و لغزنده‌تر از موقعیت و فرصت نیست.

367- سراَنجام ناشکری این نیست که ثروت و نعمت تو زندگیمان نیاد، بلکه نتیجه ناشکری، ثبات نداشتن و نماندن آن ثروت و نعمت در زندگیمان است.

368- کسی که علم و دانش دارد ولی عمل ‌نمی‌کند با کسی که هیچ چیزی نمیداند تفاوتی ندارد. نشانه علم و دانش انسان، عملگرا بودن اوست.

369- کسی که به همه قول میدهد و آره میگوید به بدقول‌ترین و شکست‌خورده‌ترین فرد جامعه تبدیل خواهد شد‌.

370- شخصی که پیاده روی میکند کسی که سوار ماشین است را خوشبخت تصور میکند و آن کسی که سوار ماشین است فردِ در حال قدم زدن را خوشبخت میپندارد. در صورتی که خوشبختی کاملا درونیست و هیچکسی به جز خود انسان نمیتواند آن را بفهمد.

371- کسی که در تلاش و اخلاق غرق میشود، دریای زندگی او را به ساحل سعادت میرساند.

372- زمان را اگر درست مدیریت کنی میفهمی آنچنان هم تند حرکت نمیکند ولی اگر در تدبیر زمان بی‌درایتی به خرج دهی، آن زمان متوجه سرعت سرسام آورِ زمان که با تخریبِ اهدافت از زندگی ات گذر میکند، خواهی شد.

373- اوج شخصیت انسان در میان دعوا و بحث و گفتگو مشخص میشود و اوج سیاست او در چاره اندیشی برای این دو اتفاق، سنجیده میشود.

374- ادب و اخلاق نکو، نه یک پله، بلکه انسان را صد پله به سوی اهدافش پرتاب میکند.

375- چیزی که شدیدا در کتاب خواندن نیاز است، تفکر و شک به نوشته‌هاست. زیرا در موقع شک و تامل، عقل و درک انسان با قدرت بالاتری شروع به فعالیت میکنند.

376- شرفِ انسان در تاریکترین و سخت‌ترین روزهای زندگی او مشخص میشود نه زمانی که همه چیز بر وفق مراد اوست.

377- این حرف من را باور کن که اگر تو یک قدم به سوی خدا برداری او صد قدم به سوی تو برمیدارد. ولی انسان عقل گرا و شکاک این یک قدم را هم برنمیدارد. برای رفتن به سوی خدا اولین چیزی که باید زمین بزاری، عقل و منطقِ چون خدا در استدلال و ذهن ما نمیگنجد.

378- انسان اگر خوارترین و بی‌ارزش‌ترین موجود روی کره زمین بشه اگه این دو تا چیز را رعایت کنه، نگرش انسانهارو نسبت به خودش عوض میکنه، یکی اَدب و دیگری داشتن دوستان با اَدب.

379- مشهودترین نشانه انسانِ تن پرور، توهم است.

380- انسان هر چه را که در تنهایی اندیشه میکند باید آن اندیشه را با یک انسان متفکر و یا در جمع اندیشمندان، تکمیل کند.

381- شخصی که مرتب کسب و کار خودش را عوض میکند و از آن شاخه به آن شاخه میپرد باید هم از سٌست و ضعیف بودن شاخه ها ناله کند. بخت و اِقبال خوش و شاخه محکم، سراغ کسانی میرود که در کسب و کارشان ثابت قدم هستند.

382- سالهاست به این موضوع پی برده ام که اگر در زندگی اندکی صبر، دیوانگی، بیخیالی و شجاعت نباشد، نمیشود آن را تحمل کرد.

383- اگه میخوای به آرزوت برسی باید آرزوی چند نفر و هرچند کوچک، برآورده کنی. نمیشه که تو انسانی بی‌خیر و خنثی باشی اونوقت توقع داشته باشی خدا بهت همه چیز بده. خدا زمانی چیزی بهت میده که تو کاری موثر تو جهان انجام بدی که به نیاز انسانها بیاد.

384- اگر شیطانی وجود داشته باشد، قطعا خودش را در عقلِ ناقص یا دوستِ بی‌عقل نمایش می‌دهد.

385- وقتی درد و رنج وارد زندگی انسان میشود، آدمِ ناتوان و بی‌عقل، اندوه و افسوس می‌خورد. آدمِ قوی و بیدار، دنبالِ راهی برای حل آن میگردد. ولی آدمِ باهوش دنبال علت و درسی که آن رنج میخواهد به او بدهد میگردد.

386- به مدت ده سال همیشه به خودم میگفتم من باید همسرمو درست کنم ولی او هیچوقت درست نشد. یک روزی گفتم بزار خودمو درست کنم و وقتی خودمو درست کردم نه تنها همسرم بلکه همه دنیا برای من درست شد.

387- هیچ آفتی نمیتواند برای انسان و اطرافیانِ او همانند به روز نشدنِ افکارش، خطرناک باشد. هر فکر و اندیشه ایی که به روز نشود و خودش را با جهان وفق ندهد، محکوم به فناست.

388- هر چیزی که در طول روز زیاد باهاش سروکار داری، همونها آیندتو میسازن. چیزهایی مثل خانواده، دوستان، غذاها، اندیشه‌ها، تفکرات، کتابها، روابط عمومی، احساسات، کسب و کار، فضای مجازی و تن و جسمت‌. پس تمام تمرکزت را بگذار روی بهبود و رشد و کیفیت این چیزها.

389- وقتی در اجتماع جایگاهتو از دست دادی، فقط یه چیز میتونه تو رو به از دست داده‌هات برگردونه و آن اَخلاق و اَدب است.

390- یکی از آرزوهای من این است که جهل و خرافات از روی زمین برداشته شود ولی از طرفی میترسم با نبودِ جهل، کسب و کار انسانها شدیدا آسیب ببیند.

391- من معتقدم خداوند همه جا هست و تبدیل به همه چیز میشود. ولی او خودش را بیشتر در کالبدِ انسانِ عاشق و مومنِ حقیقی نمایان میکند.

392- هیچ صفتی مثل محبت و اَدب نمیتواند در قلب و ذهن انسانها نفوذ کند و همانجا هم ماندگار شود.

393- اَرزش هر چیزی در زمانِ نبودش مشخص میشود، ولی اَرزش و عظمت خدا در زمانِ حضورش.

394- اگر میخواهی به مرداب کشنده جهل و خرافات پا بگذاری اولین کار این است که عقایدت را به چالش نکشی و راجع به آنها بحث و گفتگو نکنی و آنها را همانطور که هستند بپذیری و روی درستیِ آنها پافشاری کنی.

395- تو تنها زمانی میتونی بگی چیزی رو خوب فهمیدی که بتونی اون رو با صد مثال توضیح بدی.

396- منفورترین فرد نزدِ انسانِ بیشعور فردی است که همیشه به او جواب مثبت میداده ولی یکبار، (نه) گفته است.

397- هر صفتی که در انسان از حالت تعادل خارج شود و به نقطه افراط برسد دیگر در شان اشرف مخلوقات نیست و صورت حیوانی پیدا میکند. خصلتهایی مثل شهوت، خشم، انتقام، حسادت، غرور، خور و خواب، خودخواهی، خصومت، افراط، تفریط و غیره……

398- نه گفتنِ به جا، یکی از واجبترین لازمه های ساختِ خانه اعتماد به نفس است. انسانی که نمیتواند (نه) بگوید نمیتواند چنین خانه ارزشمندی را بنا کند.

399- اگر در عشق، عقل و منطق دخالت کنن، قطعا باید به اون عشق شک کرد.

400- درک و داوری همانند بازی اَلاکلنگ میماند، هر کدام بالا باشد دیگری پایین است. اگر درکِ انسان پایین باشد به همان اندازه میزانِ داوری و قضاوتِ دیگران در او بالا میرود و بالعکس.

401- نتیجه تفکر و اَندیشه درباره وقایع زندگی، شادی و خندست. و نتیجه احساس کردنِ زندگی، درد است و درد است و درد….

402- در نظر من هیچ چیزی همانند اندیشه و عقایدِ تازه و نو، جذاب نیستند و هیچ چیز هم اندازه عقیده پوسیده و کهنه، زشت و نازیبا نیستند.

403- وقتی انسان پا روی اولین پله اندیشه میگذارد فقط یک چیز‌ نمیگذارد به پله‌ها و تفکرات بالاتر و بهتر دست پیدا کند و آن چیزی نیست جز تعصب برای همان اندیشه و پله اول

404- نجابت و حَیا به قدری زیبا و والامقام هستند که حتی اگر آن را در رفتارِ یک انسانِ بد کاره حتی برای لحظه‌ایی ببینید، متوجه منزلت و شکوه آن خواهید شد.

405- ساده لوحی، شاخه‌ایی هَرز از درختِ گرانبهای مهربانیست که باید این شاخه را برید و شاخه محکمِ《باهوشی》را به این درخت پیوند زد. ولی به کلیت درخت نباید دست زد.

406- هرچقدر آرزوهای انسان والاتر و نفیس‌تر باشند به همان اندازه هم انسان دیرتر به آنها میرسد. خمیرهای بزرگ دیرتر تبدیل به نان میشوند. به نقل از صائب تبریزی:
عشق، اول ناتوانان را به منزل می‌برد
خار و خس را زودتر دریا به ساحل می‌برد.

407- تنها کار عقلانی انسان دیوانه، لذت بردن او از زندگیست.

408- کسی که میخواهد همه را درست کند خودش ویران خواهد شد.

409- انسانهای بزرگ اشتباهاتشان هم بزرگ است.

410- هیچ قِشری از جامعه در طول تاریخ همانند عاشقان و مخترعان مورد تمسخر واقع نشده‌اند. اما دنیا به دست همین دو قشر از مردمِ جامعه، رشد و پیشرفت کرده است.

411- تنها چیزی که عشق حقیقی را اثبات میکند، گامهای فرسایشی و خوردکننده زمان است. کسی که زیر این گام‌ها دوام میاورد به معنای واقعی کلمه «عاشق» واقعیست.

412- همانطور که یوگا برای رسیدن به آرامش موثر است. اندکی دیوانگی هم برای رسیدن به شجاعت لازمه است.

413- شادی و غم، برد و باخت، درد و راحتی، زشت و زیبایی، ترس و شجاعت، اُمید و نااُمیدی اینها همه همیشه و در هر لحظه کنار هم هستند. این کلمات فقط در لغت‌نامه‌ها جدا از همند.

414- تواضع همانطور که باعث میشود جایگاه انسان را بالا ببرد اگر افراط شود با همان قدرتی که انسان را بالا میبرد با همان قدرت هم او را پایین میکشد.

415- وقتی نمیتونی روی کاری تمرکز کنی به این علت نیست که تو آدمِ حواس‌پرتی هستی، علتش اینه تمرکزت جای دیگه درگیره. خوب بگرد و ببین کجا ذهنت درگیره

416- من فقط یک زمان خوشحال میشوم و ان زمانیست که انگیزه و امید را در چهره انسانی ببینم. چون تمام لازمه های موفقیت در این دو ویژگی نهفته است.

417- یکی از مزیتهای تغییرِ فردی این است که نه تنها خودِ انسان به کل عوض میشود، بلکه رفتارِ بداخلاقان هم با آن شخص به کل تغییر میابد.

418- اُمید بقدری شیرین است که حتی محالهایش هم، شادی آفرین است.

419- تنها چیزی که ترس را پَست و خار میکند اقدام کردن است و تنها چیزی که ترس را سرکش و گردن کِش میکند، تعلل و تاخیر است.

420- صدای خدا را همیشه و در همه جا میشه شنید ولی اون صدایی که در انتهای انتهای دلتان است، صدای واضح خداست.

421- شانس رابطه مستقیمی با شکرگزاری دارد. هرچقدر شما در زندگیتان بدشانسی بیشتر میاورید این نشانه واضحی برای ناشکربودن شماست.

422- تعجبم از انسانها که از انسان به این کوچکی خواسته های بزرگ دارند ولی از خدای به این بزرگی خواسته های کوچک!

423- در ساختن فرهنگ یک جامعه، دولت در راس هرم قرار دارد.

424- گاهی برترین ایمان این نیست که به آینده امیدوار باشی گاهی ایمان یعنی مرتبا اتفاقات خیر گذشته ات رو به یاد بیاری.

425- متمرکز شدن در علم یا آباد میکند یا ویران. ولی اگر خرد و مهر در علم نباشد قطعا ویران خواهد کرد.

426- الگو هیچوقت نباید یک چیز ثابت باشد. الگوها همانند اندیشه‌ها همیشه باید در حال تغییر و تازه‌شدن باشند.

427- من این جمله که می‌گویند از دوستان منفی فاصله بگیر را به کل رد میکنم زیرا ما هرطور خودمان باشیم از همان دست از انسانها را به زور و حتی با اینکه خودمان هم نخواهیم، وارد زندگی خود میکنیم.

428- اگر به کسی کمک میکنی ولی منتظر جواب و پاداش هستی، اسم این کارت کمک نیست بلکه معامله است.

429- آرام آرام این موضوع را متوجه خواهید شد که بعضی‌ها با خودشان مشکل دارند نه با شما. ولی اگر این افرادِ مشکل دار زیاد در زندگی شما حضور پیدا میکنند، مقصر صد در صد شخصِ خودتان و افکارتان است.

430- بزرگترین نشانه سوادِ پایینِ یک استاد، تحویل ندادنِ نبوغ و استعدادی تازه به اجتماع است.

431- کسانی که امروز اندیشه مثبت در سر می‌پرورانند، فردا روز، تلاش کمتری برای کسب روزی میکنند.

432- این ما نیستیم که به دنبال غم میرویم، بلکه این غم است که وارد زندگی ما میشود و آن کسی که آن غم را دعوت کرده خود ما هستیم که با افکار و احساساتمان کارت دعوت برای آن غم فرستاده‌اییم.

433- اگر به من بگویند آقای دارنده یه نصیحت برای رفتن به سوی موفقیت به ما بکنید. میگویم: نقطه قوت و ضعفهایت را شناسایی کن و روی قوی کردن و ضعیف کردن آنها کار کن.