به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

احساس گناه

احساس گناه

احساس گناه: در قرآن کریم این کتاب بزرگ آمده است اگر هزار بار توبه شکستید باز هم در درگاه خداوند توبه کنید و طلب بخشش کنید چون خداوند شما را خواهد بخشید. احساسی که بعد از توبه و طلب بخشش از خداوند، سراغ انسان می‌آید ناب‌ترین نوع آرامش است جنسی دارد که غیر‌قابل ‌توصیف است و دقیقاً همان چیزی‌ست که خدا برای تو در این کرۀ خاکی می‌خواهد؛ یعنی آرامش با قلبی خالی از ترس.
پس مطمئن باشید بعد از هر طلب بخشش آن هم به صورت قلبی از خداوند، به آرامش می‌رسید؛ چون قلب شما به این باور می‌رسد که خداوند شما را بخشیده است به شرط آن‌که خدا را عمیقا بسیار مهربان و بخشنده بدانید. نکتۀ خیلی مهم این است که این گفتۀ ذهنی یعنی عمل توبه، نباید زیاد ادامه پیدا کند در حد چهار پنج ثانیه آن هم فقط برای کار اشتباهی که کرده‌اید و بعد روال طبیعی زندگی خود را ادامه داده و حتّی دیگر به آن فکر هم نکنید،

احساس گناه

فقط هم به خاطرِ اینکه کارهای ناپسند در شما نهادینه و عادی نشوند که مجدّد آن‌ها را تکرار کنید. هر چند که من باور دارم اگر هزار بار هم خطا کنیم با طلب بخشش از خداوند، احساسی آرام وجودمان را در بر می‌گیرد.
نشانه توبه درست از سمت ما در درگاه خداوند این است که بعد از درخواست بخشش، به احساس ناب آرامش برسیم آن زمان مطمئن باشید که عمل توبه یا بخشش نزد خدا را به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اید. البتّه باور این حرف برای کسی که غرق در احساس گناه و عذاب وجدان است؛ خیلی سخت است ولی همان‌طور که گفتم نباید مستقیم به احساسات منفی حمله‌ور شویم باید آرام‌آرام و ذرّه‌ذرّه این احساسات ویرانگر را از خود دور کنیم که این کار یک‌شبه اتّفاق نمی‌افتد ولی با تمرین می‌شود هر کاری کرد.

احساس گناه

ما انسان‌ها جایزالخطا هستیم و نباید خود را برای هر کار کرده و نکرده‌ای سرزنش کنیم؛ حتّی ربات‌ها هم این روزها اشتباه می‌کنند، چه برسد به انسان که پوست و گوشت و استخوان است. اگر گاهی غیر‌عمد یا از عمد کاری را می‌کنیم یا نمی‌کنیم؛ این دلیل بر این نمی‌شود که تا آخر عمر خود را نبخشیم و همیشه آن احساس پوچ و بی‌ارزشِ گناهکار بودن را در ذهن‌مان مرور کنیم یا همراه خود بکشیم، این‌طوری فقط و فقط قلب و احساس خود را پریشان حال نگه می داریم و اعتماد به نفس خود را نابود می‌سازیم.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *