به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

قدرت شورو اشتیاق

قدرت شورو اشتیاق

شورو اشتیاق بخش : چندین سال پیش مقاله‌ای جالب دربارۀ ایده‌ها و نظریه‌پردازی‌های زیست‌شناس فرانسوی ژان بتیست لامارک می‌خو‌ندم که بسیار تأثیر‌گذار و زیبا بود. لامارک معتقد بود که آرزو در تمامی موجودات، حیوانات، خزندگان، پستانداران، پرندگان، تک‌سلولی‌ها، همه و همه وجود دارد و علّت رشد و گسترش جهان همین بحث آرزو و درخواست است؛ یعنی جهان با آرزوی جانداران گسترش پیدا می‌کند. او جمله‌ای زیبا دارد که می‌گوید: پرندگان به این دلیل پرواز نمی‌کنند که بال دارند؛ بلکه به خاطر این موضوع بال دارند که آرزومند پرواز هستند؛ یعنی پرواز حاصل فشار نیروی آرزوی پرنده است.
از دید لامارک آن پرنده آن‌قدر آرزومند پرواز بوده است که بال درآورده است. لطفاً چند دقیقه به این جمله لامارک خوب فکر کنید. پرنده آن‌قدر آرزومند پرواز بوده است که بال درآورده است.
ما باید اوّل از خودمان مطمئن شویم و بعد بگوییم چرا آرزویمان برآورده نمی‌شود. ما باید تکلیف‌مان را با خودمان روشن کنیم و ببینیم آیا اصلاً آرزو داریم یا فقط یک خیال‌بافی یا یک هوس در نظرمان است؟ اطمینان صددرصد از دوست داشتن خواسته‌مان، بزرگ‌ترین قدمی‌ست که برای آرزو کردن باید برداریم. آیا مثل پرنده دیوانۀ پرواز کردن هستیم؟ اگر هستیم نباید نگران باشیم چون ما هم بال در‌می‌آوریم.
از خودتان بپرسید آیا مثل خیلی از مخترعین بزرگ تاریخ آرزو و اشتیاق فراوان دارید؟

قدرت شورو اشتیاق

استیو جابز گفته است: «تنها چیزی که باعث شد من در زندگی‌ام پیشرفت کنم؛ این بود که من کاری را که انجام می‌دادم‌ را واقعاً دوست داشتم»
شورو اشتیاق بخش ۱: اگر در حال حاضر چیزی را که دارید زیاد دوست ندارید و زیاد اهمیتی برای آن قائل نیستید و حاضر نیستید بهایی برای آن پرداخت کنید، باید آن را عوض کنید چون آن آرزو، آرزوی شما نیست و فقط هوسی زود‌گذر است که با یکی دو بار امتحان، یعنی تلاش و کوشش برای به دست آوردنش شما آن را رها می‌کنید. شما باید با خودشناسی و دنیا‌بینی و مخصوصاً قانون قدرتِ سؤال، دنبال خواستۀ قلبی‌تان باشید که چه کاری را دوست دارید و به چه کارهای علاقه‌مندید.

باید در اجتماع، محیط کار، زندگی، رسانه‌ها، تفریح، ورزش، حرفه، هنر، همه و همه آرزوی اصلی را که قلب‌تان صمیمانه و به مدت طولانی فریادش می‌زند را پیدا کنید. باید در هر کاری که کمی به آن علاقه دارید؛ وارد شوید تا ببینید آن علاقه تبدیل به شور و اشتیاق فراوان می‌شود یا تنها یک هَوَس است.

قدرت شورو اشتیاق

شورو اشتیاق بخش ۱:  اگر خواستید ببینید که آرزوی شما آرزوست یا هَوَس، به تکرار‌های آن آرزو نگاه کنید اگر خیلی زیاد بود و به مدت چندین سال در قلب و دل شما فریاد می‌زند، مطمئن باشید که شما می‌توانید آن را به دست بیاورید؛ چون اگر غیر از این بود این آرزو به دل شما نمی‌آمد و حالا که چندین سال است در قلبتان است، یعنی شما توانایی داشتن آن را دارید.
مولانا شاعر بزرگ ایرانی شعری زیبا در این رابطه دارد او می‌گوید :
کین طلب در تو گروگان خداست  
زآنک هر طالب به مطلوبی سزاست

قدرت شورو اشتیاق

معنی این شعر این است‌: آرزو و خواستۀ تو دست خداوند است؛ در‌واقع اسیر اوست و هر کسی که دنبال آرزو است و خواسته‌ای در دلش دارد، قطعاً سزاوار آن است و می‌تواند به آن برسد چون اگر غیر از این بود آن آرزو در دلش نمی‌آمد.
‌ خیلی از انسان‌ها هیچ آمال و آرزویی ندارند و از این‌که به هیچ چیزی علاقه ندارند گله و شکایت می‌کنند؛ ولی وقتی خوب به زندگی آن‌ها نگاه می‌کنید می‌بینید آن‌ها در هیچ زمینه‌ای فعالیت ندارند و توقّع دارند که با عشق و آرزو ‌زندگی کنند.

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *