به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

به وبسایت رسمی حسین دارنده خوش آمدید

نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟

در رابطه با سوالِ نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟ باید بپرسیم که آیا می‌دانید که وقتی برای اولین بار با کسی آشنا می‌شوید، فقط ۳ ثانیه طول می‌کشد که توسط وی قضاوت شوید؟ همین مدت کوتاه کافی است تا این فرد عقیده‌ای در مورد شما پیدا کند که ظاهر شما، طرز لباس پوشیدن، زبان بدن، رفتار و سبک مخصوص‌تان آن را شکل داده‌اند. این را گفتم تا بدانید، لحظات اول آشنایی چقدر اهمیت دارد.

در حقیقت در هربار مواجهه با افراد جدید، شما مورد قضاوت قرار می‌گیرید و هر بار عقیده‌ای در مورد شما شکل می‌گیرد. تغییر یا از بین بردن تاثیر اولین برخورد تقریبا غیر ممکن بوده و برای همین است که اولین ملاقات اینقدر مهم می‌شود؛ چرا که در نوع رابطه‌ای که پس از آن شکل خواهد گرفت تعیین‌کننده است. فرقی نمی‌کند ملاقات کاری با کسی داشته باشید یا در زندگی اجتماعی‌تان با شخص جدیدی آشنا شوید. هرکدام که باشد، خیلی مهم است که بدانید چطور می‌شود در نگاه اول تاثیر خوبی در ذهن افراد به جا گذاشت. در این مقاله شما با چند نکته کلیدی آشنا می‌شوید که با رعایت آنها می‌توانید تصویر درخشانی از خود در ذهن طرف مقابل‌تان بر جای گذارید.

نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟

پیشنهاد ویژه: پیشنهاد میشود صوت آقای دارنده با عنوان “روابط اجتماعی” رو گوش کنید، برای شروع اینجا کلیک کنید.

۱. حضور به موقع سر قرارها

کسی که اولین بار است شما را می‌بیند زیاد علاقه‌ای به شنیدن توجیه‌ها و بهانه‌هایی که برای دیر رسیدن می‌آورید ندارد؛ حتی اگر توجیه‌هایتان کاملا معقول و به‌جا باشند. طوری برنامه ریزی کنید که چند دقیقه زودتر از زمان مقرر به مقصد برسید. برنامه‌تان را حساب شده بچینید و زمانی را برای تاخیرهای احتمالی مثل ترافیک یا رفتن از مسیر اشتباهی، در نظر بگیرید. فراموش نکنید زود رسیدن بهتر از دیر رسیدن است، و اولین قدم در ساختن ذهنیت خوب در نگاه اول هم، همین زود رسیدن است.

۲. خود واقعی و راحت باشید

اگر بی‌قرار و مضطرب باشید، طرف مقابل‌تان هم ممکن است احساس ناراحتی کند و این طوری بی‌برو برگرد ذهنیت اشتباهی از خودتان در ذهن او خلق می‌کنید. اما اگر اعتماد به نفس داشته باشید و آرام بمانید، مخاطب‌تان هم بیشتر احساس راحتی می‌کند. به این ترتیب هردو بنیان محکمی پیدا خواهید کرد تا یک تصویر خوب در برخورد اول بسازید. یکی از تکنیک‌های ریلکسیشن که می‌تواند در این راه کمک‌تان کند، تکنیک تمرکز است. این تکنیک برای غلبه بر استرس سخنرانی در جمع بسیار کاربردی است و کمک می‌کند تا توجه‌تان را از وقایع محیط اطراف به مرکز بدن خودتان معطوف کنید و از شر اضطراب خلاص شوید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این تکنیک به این مقاله مراجعه کنید تا بفهمید چطور می‌شود آن ادرنالین را فرو نشاند!

۳. متناسب نشان دهید

این که ظاهر فیزیکی اهمیت دارد، یک چیز بدیهی است. کسی که برای اولین بار شما را ملاقات می‌کند هیچ چیز در مورد شما نمی‌داند و اولین سرنخی که از شخصیت شما بدست می‌آورد، از همین ظاهر شماست. اما این به معنی نیست که باید خودتان را شبیه مدل‌های شیک و پیک کنید تا ذهنیت خوب و ماندگاری در ذهن‌ها خلق شود؛ البته مگر اینکه برای مدل شدن مصاحبه کاری داشته باشید! نکته‌ی مهم این است که معقول و مرتب لباس بپوشید و متناسب جلوه کنید.

نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟

از قدیم گفته‌اند شنیدن کی بود مانند دیدن؛ بنابراین در اولین چیزی که مخاطب‌تان در شما می‌بیند، هزار نکته نهفته است. پس به این نکته توجه داشته باشید که آیا ظاهرتان اطلاعات درستی در مورد شما منتقل می‌کند؟ آیا این نکته‌های نهان تصویر اولیه‌ی خوبی از شما ارائه می‌دهند؟ دقت کنید که کجا قرار است بروید و لباس مناسب برای آن ملاقات یا موقعیت به‌خصوص چیست؟ برای محیط کاری‌ای که قرار است برای بار اول بروید، کدام پوشش مناسب‌تر است؟ کت و شلوار؟ یک کت اسپرت؟ و یا یک تیپ غیر رسمی؟ برای این‌کار می‌توانید از خودتان بپرسید که طرف مقابل‌تان احتمالا چه چیزی خواهد پوشید. اگر کار او در حوزه‌ی تبلیغات یا موسیقی است، شاید پوشیدن یک دست کت و شلوار کلاسیک چندان به‌جا نباشد!

توجه داشته باشید که لباس مخصوص محیط کسب‌و‌کار و یا ملاقات‌های اجتماعی، در کشورها و فرهنگ‌های مختلف فرق دارد. بنابراین اگر در محیط یا کشوری ناآشنا هستید، حواس‌تان باشد که از سنت‌ها و هنجارهای آنجا مطلع شوید. در کل باید گفت که لباس‌های تمیز و مرتب، مدل موی خوب، اصلاح کامل، آرایش باوقار، برای بیشتر موقعیت‌های کاری و اجتماعی مناسب است. توجه داشته باشید که آرایش، پیرایش و نظافت‌تان برازنده‌ی شما باشد. با لباس پوشیدن صحیح و رسیدن به سر و وضع‌تان، نه تنها می‌توانید در برخورد اول تاثیر خوبی بگذارید، بلکه می‌توانید برای قرار گرفتن در یک موقعیت حساس کاملا آماده بوده و اعتماد‌به‌نفس و آرامش بیشتری پیدا کنید.

۴. چندین نکته در مورد شخصیت منحصر‌به‌فرد

خبر خوبی که برای‌تان داریم این است که نیاز نیست برای تاثیرگذاری روی دیگران، هم‌رنگ جماعت بشوید یا ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودتان را کتمان کنید. درست است که در برخورد اول تا حدودی باید در هنجارهای جامعه بگنجید. اما همه اینها به این برمی‌گردد به مقوله سر و وضع‌تان که متناسب با موقعیت باشد. مثلا اگر فضا کاری است، پوشش اداری متناسب داشته باشید. اگر در برنامه عصرگاهی کاملا رسمی شرکت دارید، لباس شب مناسب با آن را انتخاب کنید. ولی همراه با همه اینها، فردیت و شخصیت منحصربه‌فرد خودتان را هم داخل همین چارچوب نشان دهید.

نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟

۵. یک لبخند قهرمانانه!

خوب گفته‌اند که «بخند تا دنیا به رویت بخندد.» در اولین برخورد، هیچ کاری به اندازه لبخند زدن، ذهنیت مثبت از شما نمی‌سازد. لبخندی گرم و همراه با اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود هم شما احساس راحتی کنید و هم طرف مقابل‌تان. پس وقتی حرف از برخورد اول است، لبخند زدن برگ برنده شماست. اما حواس‌تان باشد که شورش را درنیاورید، کسانی که زیادی لبخند می‌زنند ممکن است ریاکار و گول‌زنک به نظر بیایند و یا حتی سطحی و ظاهربین جلوه کنند.

۶. داشتن اعتماد به نفس بالا

در خلق ذهنیت مثبت در اولین نگاه، زبان بدن هم به اندازه‌ی لباس و ظاهر موثر است. هردوی اینها برای مخاطب‌تان، هزار حرف از شما دارد. از زبان بدن‌تان استفاده کنید تا اعتماد‌به‌نفس‌تان را در ذهن مخاطب برجسته سازید (زبان بدن افراد با اعتماد به نفس را یاد بگیرید). راست بایستید، لبخند بزنید، ارتباط چشمی برقرار کنید و محکم دست بدهید. همه‌ی اینها کمک می‌کنند تا در نظر بقیه به عنوان فردی جلوه کنید که از خودش مطمئن است. به این ترتیب هم خودتان و هم طرف مقابل‌تان تشویق می‌شوید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

تقریبا همه‌ی آدم‌ها وقتی برای اولین بار کسی را ملاقات می‌کنند کمی مضطرب می‌شوند. این دلشوره ممکن است باعث شود تیک عصبی شما رو شود و عرق کردن کف دست هایتان شروع شود. اگر از عادت‌های عصبی‌تان باخبر باشید می‌توانید آنها را تحت اختیار بگیرید. با کنترل خنده‌های عصبی و دستپاچگی‌تان هم خود را آرام کرده‌اید، هم طرف مقابل‌تان را. فراگیری روش‌های مختلف ریلکسیشن می‌تواند در کنترل کردن عادت‌های عصبی به شما کمک کند.

۷. باز کردن سر صحبت را به خاطر داشته باشید

مکالمه‌ها بر پایه‌ی بده‌بستان‌های زبانی بنا شده‌اند. برای اینکه بتوانید گفتگوی دوستانه‌تری داشته باشید، قبل از ملاقات، اطلاعاتی در مورد علایق طرف‌مقابل‌تان به‌دست بیاورید. مثلا آیا فوتبال بازی می‌کند؟ آیا در موسسه خیریه خاصی فعالیت دارد؟ ببینید چه چیزی هست که شما با این فرد به صورت مشترک داشته باشید؟ اگر هست، همان می‌تواند موضوع خیلی خوبی برای باز کردن سر صحبت باشد. با خوب شروع کردن گفتگو، ادامه‌ی مکالمه هم راحت‌تر پیش می‌رود.

۸. مثبت اندیش باشید

طرز فکر شما در همه کارهایی که انجام می‌دهید خودش را نشان می‌دهد. پس سعی کنید نگرش مثبت داشته باشید، حتی در مقابل انتقادها و یا زمانی که دارید از اضطراب دق می‌کنید. همه‌ی سعی‌تان را بکنید تا از اولین دیدارتان چیزی یاد بگیرید، بشاش و پرانرژی بمانید و لبخند روی لب‌تان را حفظ کنید.

۹. در چارچوب ادب و ملاحظه رفتار کنید

لازم به گفتن نیست که رفتار مودبانه، اخلاق خوب و برخورد محترمانه و باملاحظه رفتار کردن چقدر در ساختن ذهنیت مثبت در اولین برخورد موثر است. در واقع این حداقلی است که باید رعایت کنید! پس بهترین رفتار را داشته باشید!

یکی از قابل‌توجه ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، خاموش کردن موبایل است. تصور کنید که چه تاثیری بر طرف مقابل‌تان خواهید گذاشت اگر با کسی غیر از وی، صحبت کنید؟ آشنای جدیدتان سزاوار توجه صد درصدی شماست. هرچقدر توجه‌تان به او کمتر باشد، تاثیر بدتری بر او گذاشته‌اید.

نحوه برجای گذاشتن ذهنیت خوب از خود در دیگران چگونه است؟

آنچه خواندید، می‌تواند برگ برنده‌ی شما برای یک شروع خوب باشد و شانس بیشتری در رسیدن به موفقیت برای‌تان ایجاد کند.

منبع: chetor.com

اشتراک گذاری

Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *